همه باید به دولت برای حل مشکلات کمک کنیم | ابتکار آنلاین
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

همه باید به دولت برای حل مشکلات کمک کنیم

انتشار: جمعه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۲۱:۲۱ |
کد خبر: 40110 |
بازدید: 28 views |
بدون دیدگاه


قم – ابتکارآنلاین: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:همه باید کمک کار و حامی دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور باشیم.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمدباقر قالبیاف پنجشنبه شب در جشن پیروزی انقلاب اسلامی با موضوع ‘انقلاب اسلامی و مدیریت جهادی’ در مسجد چهارمردان قم، با بیان اینکه ظرفیت های بالفعل اقتصادی ما امروز قادر است مشکلات اقتصادی کشور را حل کند تاکید کرد: شرط حل مشکلات اقتصادی وحدت میان تمام گروه های سیاسی کشور و برطرف کردن ضعف هاست.

وی ادامه داد: کشور در حوزه اقتصاد دچار مشکل است و همه باید به دولت کمک کنیم، ولی دولت نیز نباید از مسئولیت خود برای حل مشکلات شانه خالی کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ممنوع دانستن ناامیدی در راه توسعه پیشرفت کشورگفت: وحدت رمز پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی است و حل مشکلات اقتصادی نیز در گرو ایجاد وحدت میان مسئولان است.

وی الگوگیری مسئولان از وحدت میان مردم را خواستار شد و افزود: مردم باوجود گلایه مندی در ۲۲ بهمن، ۹ دی و تمام روزهای حیاتی کشور وارد میدان می شوند و این مساله باید مورد توجه مسئولان باشد.

قالیباف استفاده از ظرفیت جوانان در اداره کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: کشور به مدیریت جوان نیازمند است و نسل جوان آماده پذیرش مسئولیت هاست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه، استقلال را یکی از دستاوردهای مهم انقلاب دانست و گفت: استقلال به عنوان یکی از اهداف انقلاب اسلامی، جزو نعمتهایی است که تاکنون مجهول مانده و متاسفانه امروز کمتر به آن توجه می کنیم.

وی آزادی را از دیگر اهداف انقلاب اسلامی دانست و گفت: آزادی فکر و اندیشه و در تصمیم گیری یکی از اهداف انقلاب اسلامی بود و امروز این آزادی در ایران در مقابل کشورهایی که دم از آزادی و دموکراسی می زنند کم نظیر است.

وی با اشاره به هزینه های کشور و مردم برای حفظ و استمرار استقلال کشور ادامه داد: فشاری که امروز در حوزه استقلال و آزادی بر نظام اسلامی است به مراتب مشکل تر و پیچیده تر از سال ۵۷ است.

قالیباف با انتقاد از انتشار یاس و ناامیدی در کشور تاکید کرد: جمهوری اسلامی بر ۲ رکن مردم و اسلام استوار است و نظام جمهوری اسلامی در بعد ساختاری همانگونه که برای ساخت دنیا، رفاه و ثروت اهمیت قائل است برای آخرت، سعادت و اخلاق مردم نیز اهمیت قائل است.

وی گفت: همانگونه که در مقابل دشمن با افتخار ایستاده ایم در بازنگری عملکرد مدیریتی کشور هم نباید نگران باشیم بلکه باید به خطاهای خود در مدیریت اعتراف و به دنبال اصلاح آن باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در بخش اداره جامعه و حوزه کارکردی در کشور دچار اشکال هستیم، باید این را پذیرفت که ما مسئولان پا به پای مردم در تمام سال های پس از انقلاب پیش نیامدیم و باید به آن اقرار کرد، مطمئنا این موضوع موجب تضعیف ما و سوء استفاده دشمن نمی شود بلکه موجب تلاش برای اصلاح مشکل خواهد شد.

قالیباف، اشکالات ساختاری و حذف مردم از مدیریت کشور را از جمله مشکلات کشور دانست و گفت: مبارزه با آمریکا جزء با کار و تلاش صورت نمی گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مردم با اشاره به ناآرامی های اخیر کشور افزود: در حوادث اخیر مردم به حق در مورد نارسایی ها و کمبود هایی که ریشه اقتصادی داشتند گلایه مند بودند ولی تا دشمن بر این حرف حق آنها سوار شد و خواست کوچکترین ضربه ای را به استقلال و عزت کشور بزند، مردم به شدت موضع نشان دادند.

تجمع های صنفی مسالمت آمیز چندی پیش در کشور با تحریک دشمنان و سوء استفاده عوامل فریب خورده داخلی منجر به بروز ناآرامی در چند شهر شد که با هوشیاری ملت، مسئولان و نیروهای انتظامی و امنیتی، در کوتاه ترین زمان توطئه دشمنان اسلام شکست خورد

وی در بخش دیگری از سخنان خود سیستم ساختاری را یکی از ضعف های بزرگ امروز کشور دانست و گفت: به دلیل تمرکز اختیارات امروز به کثرت امضاهای طلایی مواجه هستیم که این امر موجب ایجاد فساد و افزایش هزینه ها در کشور می شود.

قالیباف با طرح این سوال که چرا باید همه تصمیمات در تهران صورت گیرد گفت: به عنوان یک کارشناس که مطالعات نظری و تجربیات عملی در این حوزه دارم ، معتقدم که بخش عمده ای از تصمیمات را می توان به مدیریت شهرستانی و برخی را نیز می توان به مردم واگذار کرد و اگر این امر تحقق یابد جلوی بسیاری از رانت ها و فسادها گرفته می شود.

شهردار سابق تهران ، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته شدن جاده ها بر اثر بارش برف اخیر در کشور گفت: در قدیم که برف بیش از امروز می آمد و امکانات کنونی نیز نبود، جاده ها بسته نمی شد و این نشان از ضعف مدیریتی است.

وی با بیان اینکه امروز دیگر با نظریه های دهه ۶۰ میلادی نمی شود در دهه دوم قرن ۲۰ این چنین مدیریت کرد تاکید کرد:با یک مدیریت خسته نمی شود کار کرد.وقتی تلاش و کار نشد باید حرف زد و وقتی مسئول اجرایی کار نکرد و تنها حرف زد نتیجه ای جز وعده و بیان حرف خلاف نیست.

قالیباف با طرح این سئوال که چرا نباید مردم در اداره کشور حضور داشته باشند گفت: برخی به بهانه اینکه مدیریت کشور دارای پیچیدگی های بسیاری است و با بیان اینکه آنان توان اداره آن را ندارند، مردم را از اداره کشور حذف کرده اند.

وی وجود فساد درکشور را به دلیل نبود مردم در صحنه اقتصادی دانست و اظهار داشت: تعریف آنها در مردمی کردن اقتصاد و تعریف آنها از مردم، متفاوت از تعریف ما از مردم است چرا که به تعبیری که قبلا گفته ام، منظور آنها از مردم همان چهاردرصدی ها هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه تولید کنندگان حوزه اقتصاد، مردم هستند نه رانت خواران گفت: امروز همه تولیدکنندگانی که باید چرخ اقتصاد کشور را بچرخانند یا دچار ورشکستگی شده اند و یا با مشقت در حال فعالیت هستند به طوری که پیچ و خم های اداری و بانکی در حال نابود کردن تولیدکنندگان است.

وی با تاکید بر اینکه هر کس پول دارد چهار درصدی نیست بلکه کسی که با تلاش و زحمت پول بدست آورده یک مجاهد است و باید همه سیستم مدیریتی در خدمت آن باشد گفت: دست هر صادرکننده ای که از مسیر صادرات در حال کسب ثروت است باید بوسید چرا که این ثروت نجات دهنده اقتصاد کشور است.

قالیباف افزود: کسی که یک شبه و یک ساله با رابطه و فامیل بازی و به سبب برادر بودن با فلان مسئول و یا دور زدن قانون به انبوه ثروت نامشروع دست یافته و بدون وثیقه می تواند چند صد میلیارد وام بگیرد اینها چهار درصدی هستند. اینهاد مردم نیستند بلکه زالو صفتانی هستند که خون مردم را می مکند.

وی ادامه داد: هر وقت صحبت خون و ایثار و جهار است مردم محترم هستند ولی وقتی موضوع اقتصاد و مدیریت کشور است مردم محترم نیستند، این رویه ای است که باید تغییر کند و این ضعف بزرگ امروز ما، که همانا حذف مردم از صحنه تصمیم گیری در سطوح مختلف مدیریتی و اقتصادی کشور است باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه این تفکر که مردم باید رای بدهند ولی دیگر حق سئوال از کسی که به آن رای داده اند را ندارند، تفکری اشتباه است گفت: نباید نگاه مسئولان به حضور مردم در صحنه، فصلی و مقطعی باشد چرا که مدیران فرع بر ۲ رکن اسلام و مردم هستند.

قالیباف استفاده از ظرفیت جوانان در اداره کشور را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: کشور به مدیریت جوان نیازمند است و نسل جوان آماده پذیرش مسئولیت هاست ، مسئولان فعلی باید این مسئولیت ها را دیگر رها کنند.

وی ادامه داد: برخی جوانان تنها راه جابجایی مسئولان در برخی پست ها را حضرت عزرائیل می دانند و اینگونه نمی توان در کشور تحول ایجاد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به عنوان کسی که در جمع همین مسئولان بوده خطاب به خود و همه مسئولان کشور می گویم که ما مسئولان حق نداریم در موضع اپوزیسیون حرف بزنیم بلکه باید به جای فرار به جلو، توجیه بی خود، نسبت به عملکرد خود پاسخگو بوده و با پذیرش اشکالات به دنبال رفع آن باشیم.

قالیباف ادامه داد: متاسفانه امروز برخی مسئولان خود را اصل می دانند و زمانی که کار را خراب می کنند مشکل را به گردن دین می اندازند. از نگاه این افراد هزینه را اسلام و خسارت را مردم باید بدهند ولی وقتی موفقیتی باشد از جانب خود مدیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *