چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

راه آیت الله هاشمی رفسنجانی را در عرصه دیپلماسی و سیاست داخلی ادامه دهیم

انتشار: پنج شنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۰۸:۰۳ |
کد خبر: 39551 |
بازدید: 35 views |
بدون دیدگاه


تهران – ابتکارآنلاین: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره بینش وسیع آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی گفت: امیدوارم ما تنها به یک مجلس بزرگداشت اکتفا نکنیم و راه ایشان را درعرصه دیپلماسی، سیاست داخلی، مجلس شورای اسلامی، نهادهای دولتی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و عرصه های سیاسی که ایشان نقش ایفا کردند، ادامه دهیم.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – مصطفی کواکبیان روز پنجشنبه در حاشیه مراسم سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در مدرسه عالی شهید مطهری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مهمتر از بزرگداشت ظاهری، بزرگداشت بینش وسیع و عمق دیدگاه و راه همیشه پر فراز و نشیب ایشان است.

وی گفت: یک سال از فراق از دست دادن این شخصیت ماندگار گذشت و هر چه جلوتر برویم خلاء وجودی این شخصیت سیاست ورز، سیاست شناس، مدیر و مدبر بییشتر احساس می شود.

کواکبیان افزود: من معتقدم لقب امیرکبیر زمان که به آیت الله هاشمی رفسنجانی اطلاق می شود، تعبیر کمی است، امیرکبیر در کنار در برابر ابعاد وجودی آیت الله هاشمی، کم می آورد.

کواکبیان افزود: من معتقدم پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، مظلومیت ایشان از شهید بهشتی هم بیشتر بود، تشییع با شکوه پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی که مردم حق شناس ایران به جا آورده بودند، فراموش نشدنی است اما دیر شده بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان الگویی برای خود یاد کرد و گفت:ایشان به عنوان اسوه صبر، در زمان های مختلف پیش بینی هایی کرد که همان پیش بینی ها، باعث تهمت هایی برای او شد اما گذر زمان مشخص کرد که آن پیش بینی ها درست بود.

مراسم سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در مدرسه عالی شهید مطهری با حضور رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مقامات کشوری و لشکری برگزار شد.

آیت الله اکبر هاشمی بهرمانی، مشهور به اکبر هاشمی رفسنجانی (۱۳۱۳ – ۱۳۹۵ شمسی)، روحانی و سیاستمدار و از تاثیرگذار‌ترین شخصیت‌های جمهوری اسلامی ایران بود.

وی که از یاران شاخص امام خمینی (ره)در مبارزه علیه حکومت پهلوی بود، قبل از انقلاب اسلامی چندین بار دستگیر و زندانی شد.

آیت الله هاشمی که از موسسان جامعه روحانیت مبارز تهران بود، در دوران فعالیت های سیاسی پس از انقلابش، مسئولیتهای متعددی همچون عضویت در شورای انقلاب، سرپرستی وزارت کشور، عضویت در هیات موسس حزب جمهوری، ریاست مجلس شورای اسلامی، جانشین فرماندهی کل قوا و فرماندهی جنگ، دو دوره ریاست جمهوری، ریاست شورای عالی امنیت ملی، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام از تاسیس تا زمان درگذشت، امامت جمعه موقت تهران از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۸ شمسی، نمایندگی مردم تهران در مجلس خبرگان از ابتدا تا هنگام درگذشت و ریاست آن مجلس از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ خورشیدی و ریاست هیات مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده داشت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ در پی سکته قلبی، به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد و همان روز در ۸۲ سالگی درگذشت.

در ۲۱ دی ۱۳۹۵، آیت الله خامنه‌ای در دانشگاه تهران بر پیکر او نماز اقامه کردند و پس از تشییع با شکوه مردمی در حرم امام خمینی(ره) به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *