- ابتکار آنلاین - http://ebonline.ir -

امکان زنده بودن کارکنان نفت‌کش ایرانی وجود دارد

قشم – ابتکارآنلاین: معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت: در صورتی ‌که کارکنان نفت کش ایرانی این فرصت را پیدا کرده باشند که به قسمت‌ های زیرین کشتی برسند، امکان زنده ماندن آن ها وجود دارد اما به طور قطع نمی توان درباره زنده بودن آنان اظهار نظر کرد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حسن قشقاوی شامگاه چهارشنبه پس از شرکت در آئین گشایش دفتر صدور الکترونیکی روادید (ویزا) در فرودگاه بین المللی قشم در جمع خبرنگاران افزود: یک کشتی آتش ‌نشان از ژاپن برای کمک به مهار آتش سانحه نفت ‌کش ایرانی در آب ‌های چین اعزام‌ شده و صبح پنجشنبه (۲۱ دیماه) در محل حادثه پهلو می‌ گیرد.

وی به حضور سرکنسول ایران در چین در اتاق بحران شرکت کشتیرانی این کشور اشاره و تصریح کرد: سرکنسول ایران در حال مذاکره جهت دریافت مجوز برای اعزام نیروست که در صورت تحقق این موضوع، ایران ریسک بالای حضور را پذیرفته و برای نجات جان خدمه های ایرانی و خارجی گروه نجات خود را اعزام می کند.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: هم اینک آتش در نفت‌ کش ایرانی فروکش کرده و امید است با مساعدتر شدن اوضاع، روند جستجو و نجات با شدت و قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

به گزارش دفتر ایرنا از پکن، نفتکش ایرانی سانچی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی معادل حدود یک میلیون بشکه میعانات به ارزش ۶۰ میلیون دلار عصر شانزدهم دی ماه پس از تصادف یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد.

کشتی فله بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می رفت که در بین راه به کشتی نفتکش «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد.

این حادثه سبب انفجار و آتش سوزی در کشتی نفتکش شد و از ۳۲ سرنشین آن شامل ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی خبری نیست. البته دوشنبه پیکر یکی از خدمه های ایرانی این نفتکش در سه مایلی محل حادثه کشف شد.

عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت ۳۲ خدمه نفتکش همچنان ادامه دارد. مقام های چینی می گویند چین چهار فروند کشتی نجات و سه فروند قایق پاکسازی، کره جنوبی یک فروند کشتی و یک بالگرد و آمریکا نیز یک فروند هواپیمای پی ـ ۸ از پایگاه اوکیناوا در ژاپن به این منطقه اعزام کرده است و در عملیات شرکت دارند.

** سفر به روسیه تسهیل می شود

معاون وزیر امور خارجه هم چنین گفت: تمام تلاش ما در وزارت امور خارجه این است که تا قبل از آغاز جام جهانی فوتبال در کشور روسیه، امکان سفر هموطنان و به ویژه فوتبال دوستان به این کشور آسان تر از گذشته شود.

وی افزود: این مذاکرات با سفارت روسیه در ایران و نیز توسط سفارت ایران در روسیه در حال انجام است و بر اساس قول های طرف روسی امید است تا قبل از آغاز جام جهانی، زمینه مناسبی برای مسافرت ایرانیان به این کشور فراهم شود.

قشقاوی ادامه داد: پیش از این نیز یادداشت تفاهم اولیه با طرف روسی برای گردشگران و تاجران امضا شده است و اکنون در مرحله اجرا قرار دارد ضمن این که هم اکنون با فعالیت آژانس های مسافری روادید ایرانیان به راحتی تهیه می شود.

مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از ۲۴ خرداد ۹۶ با برگزاری مراسم افتتاحیه در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو آغاز می شود.

**عبور کشتی های صیادی از مرزها اجتناب ناپذیر است

معاون وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به وضعیت کشتی های ماهیگیری در خلیج فارس گفت: عبور کشتی های ماهیگیری از مرزها به خصوص در هنگام نامساعد بودن وضع آب و هوا امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: در مذاکراتی که با همسایگان در حال انجام است تصریح شد که این امر خارج از کنترل است و از این رو باید این گونه اتفاقات با انصاف، و عدالت و نیز با روحیه همکاری، برادری و همسایگی حل و فصل شود.

قشقاوی از صدور ویزای الکترونیکی در فرودگاه اصفهان در آینده ‌ای نزدیک خبر داد و افزود: وجود ۲۹ دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه و فعالیت ۱۰ مرکز صدور ویزای الکترونیک فرودگاهی در کشور، گامی مهم برای ایجاد زیر ساخت‌های اولیه گردشگری و اقتصاد است.

وی مناطق آزاد را حلقه اتصال ظرفیت ‌های کشور با مدیریت و فناوری روز جهان دانست و تصریح کرد: هر چه ورود سرمایه‌ گذاران و تاجران به مناطق آزاد آسان تر صورت گیرد، اقتصاد و توسعه کشور نیز از رونق بیشتری برخوردار خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: منطقه های آزاد کشور باید کانون ابتکار و نو آوری باشند و اگر نو آوری و خلاقیت در این مناطق اتفاق نیفتد، اقتصاد ملی ضعیف خواهد شد.

قشقاوی شامگاه چهارشنبه در آئین گشایش دفتر صدور الکترونیکی روادید در فرودگاه قشم شرکت کرد.

با گشایش دفتر صدور الکترونیکی روادید (ویزا) در فرودگاه قشم، اتباع ۱۸۰ کشور جهان می توانند با داشتن گذرنامه، روادید خود را در مدت تقریبی ۲۰ دقیقه در این فرودگاه دریافت کنند.

شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.