سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷

گروه کارشناسی برای بررسی ابعاد مهندسی زلزله کرمانشاه تعیین می شود

انتشار: پنج شنبه, ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۰۵:۳۷ |
کد خبر: 39548 |
بازدید: 50 views |
بدون دیدگاه


کرمانشاه – ابتکارآنلاین: استاندار کرمانشاه از تعیین یک گروه کارشناسی برای بررسی ابعاد مهندسی و زمین شناسی زلزله آبان ماه کرمانشاه برای کمک به تصمیمات و برنامه ریزی های آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – هوشنگ بازوند صبح پنج شنبه در مراسم گشایش ‘فرهنگسرا و نگارخانه شهر’ و نمایشگاه عکس زلزله کرمانشاه افزود: این نگارخانه نقطه عطفی در هنر و فرهنگ کرمانشاه است و امیدوارم شهرداری به فرهنگ و ورزش هم به اندازه اقتصاد و عمران بها دهد.

به اعتقاد او ‘دور از ذهن نیست که در یک یا ۲ قرن آینده، قدرت کشورها بر مبنای هنر و تاریخ آنها باشد کما اینکه اکنون برخی ابرقدرت ها به اشکال مختلف در حال نابودی سرمایه های تاریخی و فرهنگی کشورهایی با پیشینه فرهنگی هستند مانند آنچه آمریکا در منطقه انجام داده است.’

بازوند گریزی هم به زلزله ۷٫۳ ریشتری کرمانشاه زد و گفت: این زمین لرزه ۲۰ ثانیه ای پنج هزار میلیارد تومان خسارت به ۷۰ درصد استان وارد و هزار و ۵۸۰ روستا را تخریب کرد.

به گفته او ‘در امداد و نجات زلزله زدگان کار فوق العاده و بی نظیری صورت گرفت و تا ساعت ۱۱ روز پس از وقوع حادثه بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ نفر از زیر آوار نجات داده شدند؛ برخلاف زلزله منجیل که فقط ۷۲ ساعت صرف بازگشایی راه ها شد.’

استاندار کرمانشاه با اشاره به نمایشگاه عکس زلزله گفت که هنرنمایی عکاسان استان در پوشش زوایای مختلف زلزله از جمله اشکالات سازه بسیار موثر و قابل استفاده است.

مراسم گشایش ‘فرهنگسرا و نگارخانه شهر’ و نمایشگاه عکس زلزله به همت شهرداری کرمانشاه صبح امروز با حضور اهالی و دوستداران فرهنگ و هنر در چهارراه مطهری مرکز استان برگزار شد.

زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان نیز که در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه رخ داد باعث کشته شدن ۶۲۰ تن و مصدومیت ۱۲ هزار و ۳۸۶ نفر شد.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *