دانشگاه ها باید مسئله محور عمل کنند | ابتکار آنلاین
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷

دانشگاه ها باید مسئله محور عمل کنند

انتشار: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۰۸:۲۸ |
کد خبر: 38720 |
بازدید: 23 views |
بدون دیدگاه


تبریز – ابتکارآنلاین: رئیس هئیت موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه ها امروزه باید مسئله محور عمل کنند، گفت: توجه به حل مسائل روز برای دانشگاه ها ضروری است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – علی اکبر ولایتی روز سه شنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: از تبریز و دانشگاه آزاد آن انتظار بیشتری داریم و این دانشگاه باید الگویی برای دیگر دانشگاه ها باشد.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی غیردولتی و غیرخصوصی است و امیدواریم بتواند عرصه نوینی را در بین مراکز دانشگاهی بگشاید.

ولایتی در شرایط کنونی تلاش با تدبیر و اندیشه برای حل مشکلات را ضروری دانست و افزود: دست ما بازتر از دانشگاه های دولتی است، زیرا که در جمع محدودتری تصمیم گیری می شود.

رییس هیأت امنا و هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مقام معظم رهبری تکلیف کرده اند تا مراکز دانشگاهی و دانشگاه ها در عرصه های نوین قدم گذارند و در دانشگاه آزاد اسلامی نیز ما دراین راه گام برمی داریم.

وی تأکید کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی هرآنچه به مصلحت دانشگاه باشد تصمیم گیری و برای ارتقای کیفی و حفظ کمیت موجود تلاش می شود و هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه، حیات آذربایجان است، گفت: انتظار دارم که عوامل دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مسئله دریاچه ارومیه راه حل پیدا کنند .

ولایتی به هم مرز بودن استان آذربایجان شرقی با کشور ترکیه و پیشینه دانشگاهی تبریز به لحاظ وجود ربع رشیدی اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی به پذیرش دانشجو از این کشور و سایر کشورهای همسایه توجه و همت بیشتری کند.

وی همچنین با اشاره به پیشینه تاریخی رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی در مراغه، یادآوری کرد: خواجه نصیر به بهانه این رصدخانه، کتابخانه‌ای با ۲۰۰ هزار کتاب را راه‌اندازی کرد و در واقع با حفظ این کتاب‌ها از دست مغول، پل علمی بین دوران قبل از حمله مغول و بعد از مغول را ایجاد کرد.

* فارغ التحصیلی ۵٫۷ میلیون نفر در دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به این‌که اولین ماموریت دانشگاه آزاد تربیت کادر برای نظام جمهوری اسلامی ایران بود، اعلام کرد: ۵٫۷ میلیون نفر فارغ‌التحصیل تحویل جامعه داده‌‌ایم که از این میان سهم آذربایجان شرقی، ۳۰۶ هزار نفر است.

فرهاد رهبر با بیان این‎‌که نسل دوم این دانشگاه در حوزه پژوهش فعالیت دارد، اشاره کرد: دانشگاه آزاد در هفته پژوهش سال جاری، رتبه‌ اول را به خود اختصاص داده است و در ماموریت دوم خود، به پژوهش و تحقیق نگاه ویژه دارد.

وی توجه به حل مسئله را از ماموریت های نسل سوم دانشگاه آزاد دانست و افزود: دانشگاه‌ها با نوآوری، فناوری و بهره‌گیری از دانش می‌توانند در جهت حل مسائل و مشکلات مردم، استقلال و توسعه اقتصادی کشور تلاش کنند و به خصوص در زمینه حل مسئله و کارآفرینی حضور فعال داشته باشند.

رهبر با اشاره به ظرفیت ‌های آذربایجان شرقی در حوزه صنعت و کشاورزی، یادآوری کرد: این استان موقعیت ژئوپولیتیکی دارد و با توجه به قابلیت‌های زیاد خود می‌تواند در هر زمینه‌ای پیشقدم باشد.

وی در ادامه به حفظ استقلال دانشگاه تاکید کرد و افزود: کسانی که فکر می کنند دانشگاه آزاد را می توانند دچار حاشیه کنند سخت در اشتباهند.

رهبر گفت: دانشگاهیان مدیون کسی نیستند و می‌توانید با همت، تلاش و توجه به شایسته سالاری به مسیر پیشرفت حرکت کرده و مشکلات را حل کنند.

* توجه به کیفیت آموزش و پژوهش از اولویت‌های دانشگاه آزاد خواهد بود

رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی تبریز هم گفت: توجه به کیفیت آموزش و پژوهش از اولویت‌های دانشگاه آزاد خواهد بود.

عزیز جوانپور اظهارکرد: فعالیت‌های پژوهشی قابلیت برطرف کردن مشکلات بومی، جامعه و صنعت استان را دارد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی امروز با پیش گرفتن روند کیفیت‌ گرایی و کاهش پذیرش دانشجو از کمیت گرایی عبور کرده است و باید از این فرصت در راستای پیشرفت دانشگاه استفاده کرد.

وی با بیان این که ما از نظر علمی از رتبه‌ی خوبی در جهان برخوردار هستیم، گفت: باید از مقاله نویسی صرف عبور کرده و به سمت تجاری سازی و کارآفرینی حرکت کنیم .

جوانپور تاکیدکرد: دانشجو باید سرباز فرهنگی برای جامعه باشد و از غرب الگوگیری نکند.

وی گفت: پوشش، رفتار، گفتار و اندیشه‌ دانشجو باید طبق معیارهای جامعه اسلامی باشد.

* دانشگاه آزاد اسلامی نیازمند بازمهندسی است

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی هم گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به بازمهندسی دارد .

سید جواد انگجی با اشاره به این که یکی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: در زمان تاسیس این دانشگاه در سال ۶۱ در تبریز، تنها ۲ دانشگاه تبریز و علوم پزشکی تبریز وجود داشت و امروزه با ۱۶۰ دانشگاه در حال رقابت هستیم.

وی با بیان اینکه این دانشگاه با حمایت امام خمینی (ره) توانست به مسیر فعالیت خود ادامه دهد، گفت: باید یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی، بنیان گذار دانشگاه آزاد اسلامی، را گرامی بداریم که در شرایط بحرانی آن زمان اقدام به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی کرد.

انگجی با تاکید بر این‌که یکی از دغدغه‌های دانشگاه‌ها کاهش دانشجو است، گفت: با استفاده از تجربه‌های دکتر ولایتی و دکتر رهبر، امیدواریم که بر مشکلات اقتصادی و کم‌شدن تعداد دانشجویان غلبه شود و همچنان مسیر توسعه این دانشگاه ادامه یابد.

در این آئین، ‘عزیز جوانپور’ به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز معرفی و از زحمات ‘جواد انگجی’ قدردانی شد.

در پایان این آئین از خانواده شهدای مدافع حرم دانشگاه آزاد اسلامی تبریز: شهید صادق عدالت اکبری،شهید حامد جوانی، شهید وحید فرهنگی والا و شهید محمودرضا بیضایی و شهید محرم علیپور با اهدا لوح قدردانی و تجلیل شد.

به گزارش ایرنا، دکتر علی اکبر ولایتی رییس هیأت امنا و هیأت موسس دانشگاه آزاد اسلامی، به همراه دکتر فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در مزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز با نثار گل و فاتحه یاد آنها را گرامی داشته و همچنین با حضور در بیت حجت الاسلام سید محمد علی آل هاشم امام جمعه تبریز با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *