چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

دماوند سابقه زلزله ۷٫۱ ریشتری را دارد

انتشار: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۰۱:۵۹ |
کد خبر: 38561 |
بازدید: 41 views |
بدون دیدگاه


دماوند – ابتکارآنلاین: معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه دماوند سابقه زلزله ۷٫۱ ریشتری را دارد، گفت: یک‌هزار و ۳۲۷ خرده زلزله در دماوند ثبت شده که زلزله اخیر به گسل مشاء و شاخه‌های ناشناخته آن وصل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – بهزاد پورمحمد در نشست ستاد حوادث شهرستان دماوند در سالن نشست‌های فرمانداری دماوند اظهار کرد: نگاه ما این است که جمعی از صاحب‌نظران جمع شوند و دغدغه مردم را برطرف کنند.

وی افزود: هم‌گرایی دو صفحه زمین باعث شده تا گسل‌های زیادی در کشور داشته باشیم و هر سال شاهد وقوع زلزله‌های بزرگ و کوچک هستیم که برخی اعلام و برخی‌های دیگر اعلام نمی‌شوند.

*ثبت سالانه ۱۰ هزار زمین لرزه در کشور/ متوسط هر ۱۰ سال شاهد زلزله ۷ ریشتری هستیم

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: در سال گذشته، ۱۱ هزار زمین لرزه در کل کشور توسط این مرکز ثبت و تعیین محل شده است؛ آمار اطلاعاتی نشان می‌دهد که هر سال متوسط ۱۰ هزار زمین لرزه در کشور ثبت می‌شود.

پورمحمد ادامه داد: در این خصوص، یک روز در میان شاهد زلزله بیش از چهار ریشتری و در در یک سال شاهد یک زلزله بیش از ۶ ریشتری و نیز هر ۱۰ سال شاهد یک زلزله بیش از هفت ریشتری در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه در کشور چهار پهنه زلزله‌خیز داریم که استان تهران در پهنه البرز – آذربایجان قرار دارد، تصریح کرد: استان تهران دارای گسل‌های خاصی است که این گسل‌ها در سال‌های گذشته زلزله هفت ریشتری هم به خود دیده است و گسل‌های شمال تهران، مشاء و ری از گسل‌های اصلی این استان هستند.

*استان تهران در بستر زلزله مهیب قرار دارد/ ۱۰ ایستگاه لرزه نگار در استان تهران فعال است

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بیان کرد: در سال ۱۸۳۰ زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۱ ریشتری در شهرستان دماوند به وقوع پیوسته است و استان تهران امروز در بستر حادثه بزرگ زلزله مهیب قرار دارد.

پورمحمد تأکید کرد: با توجه به اینکه زلزله‌های بزرگ در دوره بازگشت به وقوع نپیوسته است، این دلیل نمی‌شود که از احتمال وقوع آنها غافل شویم و سه زلزله تاریخی در حوالی شهرستان دماوند در سال‌های گذشته به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۲۵ ایستگاه لرزه نگار علاوه بر شبکه‌های محلی در کشور فعال است، افزود: در این راستا، ۱۰ ایستگاه لرزه در استان تهران وجود دارد که یکی از آنها در جنوب شهرستان دماوند در حوالی روستای هاشمک استقرار دارد.

*ثبت ۱۳۲۷ خرده زلزله در دماوند/ فعالیت گسل مشاء روی گسل شمال تهران تأثیر می‌گذارد

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، رصد زمین‌ لرزه‌ها را یکی از کارهای این مرکز دانست و گفت: اگر ایستگاه‌های لرزه نگار در مناطق مختلف تقویت شود، باعث رصد دو چندان می‌شود؛ در این خصوص، افزایش ایستگاه‌های لرزه نگار در دستور کار قرار دارد.

پورمحمد با اشاره به اینکه اصلی‌ترین گسل یعنی مشاء در شهرستان دماوند قرار دارد، تصریح کرد: گسل‌های سربندان، زرین‌کوه و … از گسل‌های فرعی در شهرستان دماوند هستند؛ اگر گسل منطقه مشاء فعال شود، روی گسل شمال تهران تنش ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵ تاکنون، یک‌هزار و ۳۲۷ خرده زلزله در شهرستان دماوند ثبت شده است، بیان کرد: بعضی از زمین لرزه‌ها که زیر دو ریشتر باشد را ثبت نمی‌کنیم و بعضی از ثبت‌ها ممکن است که بر اثر وقوع انفجار در مناطق باشد.

*نظارت بر ساخت و سازها تقویت شود/ آموزش نیروهای صنعت ساخت و ساز در اولویت قرار گیرد

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با بیان اینکه باید برنامه‌های دقیق داشته و گام‌های منطقی برای حوادث احتمالی برداریم، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی دقیق مطمئناً در آینده بهتر از امروز خواهیم بود و ما این آمادگی را برای همکاری با ستاد مدیریت بحران در جهت تقویت کارها داریم.

پورمحمد با اشاره به اینکه زلزله‌ها زمانی به وقوع می‌پیوندند که از آنها غافل و فراموش کرده باشیم، بیان کرد: چرا باید تنها در زمان بحران همه توان دستگاه‌ها به کار گرفته شود؟؛ از کنار وقوع خرده زلزله‌ها نباید به راحتی گذر کرد و باید آن را به عنوان هشدار مد نظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌های اجرای باید در خصوص وقوع زلزله احتمالی احساس مسؤولیت داشته باشند و اگر هر دستگاه‌های به خوبی به وظیفه خود عمل کند، شاهد به هدر رفت منابع مختلف کشور نخواهیم بود؛ در بحث ساخت و سازها باید نظارت‌ها تقویت شود و آموزش نیروهای کار صنعت ساخت و ساز در اولویت قرار گیرد.

*راه‌اندازی ۴۰ ایستگاه لرزه نگار در استان تهران ضرورت دارد

پورمحمد اظهار اظهار کرد: معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ادامه داد: آخرین خرده لرزه از سال ۱۳۹۴ تاکنون اخیرا به بزرگی ۳٫۸ ریشتر در دماوند ثبت شده است؛ در سال‌های اخیر زمین لرزه‌هایی به بزرگی ۳٫۲ تا ۳٫۹ ریشتر به تعداد ۵ زمین لرزه نیز در دماوند به وقوع پیوسته است.

پورمحمد با تأکید بر اینکه باید ایستگاه‌های لرزه نگار افزایش پیدا کنند، افزود: با توجه به اینکه استان تهران زلزله خیز است، اگر بتوان رصد بیشتری داشت، می‌‌توان پیش هشدارهای لازم را صادر کرد؛ امروز وجود ۴۰ ایستگاه لرزه نگار در استان تهران نیاز است و اطلاع‌رسانی در این خصوص موجب می‌شود که آمادگی‌های لازم بیشتر باشد.

وی در خصوص رصد گسل مشاء در شهرستان دماوند گفت: برای اینکه بتوانیم گسل مشاء را به صورت دائمی رصد کنیم، ۲۰ ایستگاه ارزه نگار در روی این گسل نیاز است.

*تکذیب شایعات وقوع زلزله ۱۰ ریشتری در کشور/ جزئیات زلزله اخیر دماوند

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خصوص شایعات اخیر مطرح شده اظهار کرد: وقوع زلزله‌های ۹ و ۱۰ ریشتر در کشور را به شدت تکذیب می‌کنیم؛ فضای مجازی موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود و این کار توسط برخی از داخل و خارج کشور صورت می‌گیرد که به این علم آشنایی ندارند.

پورمحمد افزود: دولت جمهوری اسلامی وظیفه پاسخ‌گویی به شایعات و اعلام اخبار در خصوص زلزله در کشور را به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران واگذار کرده است و در این راستا، هیچ کانالی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پیش‌بینی وقوع زلزله مورد تأیید ما نیست.

وی در خصوص وقوع زلزله ۳٫۸ ریشتری با کانون منطقه دماوند در هفته گذشته گفت: این‌طور نیست که وقوع زمین لرزه دقیقا در خط گسل باعث ثبت یک زمین لرزه کانون سطحی شود؛ گسل مشا می‌تواند کانون سطحی را تحت تأثیر قرار دهد و در این زمینه، انرژی یک نقطه آزاد می‌شود و امواج را در نقاط مختلف پخش می‌کند.

*زمین لرزه اخیر دماوند به گسل مشاء وصل می‌شود/ وقوع زمین لرزه بالای ۶ ریشتری در تهران دور از انتظار نیست

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اضافه کرد: نزدیک ترین گسل می‌تواند ارتباط مستقیمی با زمین لرزه داشته باشد؛ زمین لرزه اخیر در دماوند به گسل مشاء و شاخه‌های فرعی ناشناخته این گسل وصل می‌شود و ممکن است که گسل مشا را تحت تأثیر قرار دهد.

پورمحمد تصریح کرد: وقوع زمین لرزه بالای هفت ریشتری در کشور و وقوع زمین لرزه بالای ۶ ریشتری در تهران طی سال‌های آینده دور از انتظار نیست؛ مطمئناً اگر نابسامانی در زمین مشاهده شود، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان دماوند زمین لرزه بالای هفت را به گسل مشا منصوب می‌کنیم؛ چراکه تاریخچه زمین لرزه‌های بزرگ گسل مشاء در قبل از سال ۱۹۰۰ این موضوع را نشان می‌دهد؛ در سال‌های اخیر چنین زمین لرزه‌ای نداشتیم که امیدواریم باز هم نداشته باشیم.

معاون مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تأکید کرد: امروز خانه‌های قدیمی در معرض خطر قرار دارند و در این راستا، لازم است که برگزاری مانورهای واقعی، سبک‌سازی و استانداردسازی ساختمان‌ها مد نظر قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *