وضعیت فعلی کتاب و کتابخوانی با مکتب و آرمان های نظام همخوانی ندارد | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

وضعیت فعلی کتاب و کتابخوانی با مکتب و آرمان های نظام همخوانی ندارد

انتشار: چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۳:۲۹:۲۳ |
کد خبر: 38547 |
بازدید: 24 views |
بدون دیدگاه


مشهد – ابتکارآنلاین: معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: وضعیت فعلی حوزه کتاب و کتابخوانی، از تولید و نشر گرفته تا توزیع آن با مکتب اسلام، آموزه های اهل بیت (ع) و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی همخوانی ندارد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا- سردار محمد رضا نقدی چهارشنبه شب در مراسم پایانی هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در مشهد افزود: ایران در همه جنبه های مطالعه و کتاب از شاخص هایی که در حوزه ایده ها و آرمان های یک ملت مطرح است، عقب افتادگی دارد.

وی اظهار کرد: این در حالی است که دین اسلام در توصیه و ارزش گذاری به مطالعه و کتاب کم نگذاشته و نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز در این زمینه کوتاهی نکرده است.

وی گفت: اسلام با فرمان ‘اقراء’ به پیامبر خداوند آغاز شد و احادیث و روایات ائمه معصومین (ع) نیز به مطالعه و کتابخوانی توصیه دارد لذا این مکتب مردم را به کتابخوانی تشویق می کند.

سردار نقدی افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز تنها نظام در دنیاست که معیار انتخاب رهبری در آن عالم و دانشمند بودن فرد می باشد و این مهم بهترین مشوق برای مردم به کتاب و کتابخوانی است لذا این تفکر و آرمان می طلبد که ایران اسلامی در درجات والای حوزه های مرتبط با کتاب باشد.

وی اظهار کرد: ۲۰ کشور ۸۰ درصد از ظرفیت حوزه نشر جهان را به خود اختصاص داده اند اما ایران در این رده از کشورها قرار ندارد و در زمره کشورهایی است که سهم ۲۰ درصدی از حوزه نشر دنیا را دارند.

وی گفت: برای ترویج کتاب و کتابخوانی در وهله نخست باید از مدارس شروع کرد و کودکان و نوجوانان را عادت به کتابخوانی نمود و کتاب را برای آنان برجسته کرد.

سردار نقدی با تاکید بر اینکه فیلم بهترین ابزار برای ترویج فرهنگ کتابخوانی است، افزود: در فیلم های سینمایی کمتر دیده می شود که برای تاثیرگذاری شخصیت فیلم بر روی بینندگان، به دست وی یک کتاب بدهند اما به جای آن بیشتر اوقات شخصیت فیلم سیگار بر لب دارد.

وی اظهار کرد: روزانه دهها پیامک به گوشی های تلفن همراه ارسال می شود که سفر با تور به نقاط مختلف دنیا را تبلیغ می کند، آیا نمی توان تبلیغات پیامکی را به معرفی کتاب های تازه منتشر شده اختصاص داد؟

وی گفت: ناشران باید از رسانه ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و شبکه های تلفن همراه برای تبلیغ در باره کتاب و کتابخوانی مطالبه گر باشند تا سطح مطالعه و نشر بویژه در حوزه دفاع مقدس ارتقا یابد.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب، پیروزی مسلمانان در جبهه مقاومت و آزادی فلسطین را قطعی می دانند و تاکنون نیز بزرگترین دانشگاه و الهام بخش برای جبهه مقاومت در کشور های منطقه، آموزه های دفاع مقدس بوده که از طریق کتاب های مربوط به شخصیت های مجاهدین جنگ تحمیلی منتشر شده است.

وی همچنین برگزاری هشتمین نمایشگاه ملی دفاع مقدس با ۶ هزار عنوان کتاب جدید، حضور ۷۰ ناشر و رونمایی از ۵۰ عنوان کتاب را کار بزرگ در عرصه کتاب و کتابخوانی دانست.

در این مراسم از مستند ‘رویای خلافت’ با موضوع آزادسازی شهر موصل، ساخته سید مجتبی خیام الحسینی و کتاب ‘آیین نامه و مقررات ملی برگزاری نمایشگاه کتاب’ رونمایی شد.

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب ناشران جهان اسلام همزمان با هشتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس از ۹ تا ۱۵ آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *