چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

وام اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد به ۲۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت

انتشار: جمعه, ۱۰ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۲۶:۲۲ |
کد خبر: 38475 |
بازدید: 40 views |
بدون دیدگاه


قم – ابتکارآنلاین: رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: اعتبار وام اشتغالزایی مددجویان این نهاد به همت دولت و مجلس شورای اسلامی در سال جاری از یک هزار میلیارد تومان به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – پرویز فتاح در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه شهر مقدس قم اظهار کرد: طبق برنامه باید تا پایان امسال برای ۱۴۰ هزار مددجو فرصت شغلی ایجاد شود.

وی در ادامه با اشاره به کاهش هزینه های اداری کمیته امداد گفت: در سه سال گذشته، این نهاد حدود ۲۰ درصد از نظر هزینه های جاری، ساختاری و نیروی انسانی کوچک تر شده، اما از سوی دیگر کیفیت مددکاری در این مدت بهتر شده است و تمام این صرفه جویی را به سمت جامعه هدف و مددجویی برده ایم.

وی با قدردانی از توجه دولت و مجلس شورای اسلامی به کمیته امداد افزود: شرایط دولت از لحاظ بودجه سخت است، اما با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی مستمری و اعتبار تسهیلات قرض ‌الحسنه اشتغال مددجویان افزایش قابل توجهی داشته است.

وی با بیان این که ۲۵۰ هزار خانوار زیر پوشش کمیته امداد دارای بیمه تامین اجتماعی هستند، اظهار کرد: تمام مددجویان کمیته امداد دارای بیمه درمانی هستند و برای آنها دفترچه درمانی صادر شده است.

فتاح با اشاره به این که از سه میلیون مددجوی کمیته امداد، ۱٫۵ میلیون نفر سالمند هستند، افزود: یک میلیون زن سرپرست خانوار، ۱۷۵ هزار فرزند یتیم، ۳۳۰ هزار دانش آموز، ۷۲ هزار دانشجو، ۳۵ هزار خانواده زندانی و ۹۰ هزار کودک زیر ۶ سال زیر پوشش کمیته امداد قرار دارند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان کرد: نزدیک به ۹۰۰ هزار حامی برای ایتام و محسنین در کشور داریم که هر ماه در حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار ریال به این فرزندان اهدا می کنند.

وی با تاکید بر توسعه فرهنگ کار میان مددجویان کمیته امداد گفت: کمیته امداد یک مکان موقت برای حمایت افراد است و بر این اساس طبق قانون سال گذشته ۱۰ درصد از جامعه هدف این نهاد از چرخه حمایتی خارج شد.

فتاح یکی از دستاوردهای کمیته امداد را تاسیس صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با مجوز بانک مرکزی برشمرد و اظهار کرد: این صندوق با هدف تسهیل پرداخت وام های خُرد به نیازمندان آغاز به کار کرده است.

وی با بیان این که وضعیت نابسامان اقتصادی و بیکاری، متقاضیان ورود به چرخه حمایتی کمیته امداد را افزایش داده است، گفت: کمیته امداد در تولید فقر نقشی ندارد، اگرچه در کشور یک وفاق ملی برای کمک به نیازمندان ایجاد شده است، ولی برای جلوگیری از افزایش فقر باید ریشه‌ ها را هدف قرار داد و تا زمانی که این مبارزه جدی دنبال نشود، به نتیجه نخواهیم رسید.

وی با بیان این که کمیته امداد از موسسه های خیریه همسو با فعالیت های این نهاد حمایت می‌کند، گفت: پیوند و هماهنگی مناسبی میان این نهاد با خیریه ها ایجاد شده است و کمیته امداد این موسسه ها را مزاحم نمی داند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با تاکید بر این که حقوق کارمندان کمیته امداد از جای دیگری تامین می شود، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه کمک ‌های مردمی در این بخش هزینه نمی شود.

وی با بیان این که چتر حمایتی کمیته امداد باید توسعه یابد، تاکید کرد: روش‌ های سنتی برای جذب کمک‌ های مردمی پرهزینه است و بر این اساس باید از روش‌ های الکترونیکی به صورت گسترده‌ تر استفاده شود.

فتاح با بیان این که جامعه هدف ما جامعه وسیعی است، خاطرنشان کرد: در استان قم نیز ۱۵ هزار خانواده زیر پوشش کمیته امداد قرار دارند.

وی با بیان این که در شهر قم مددکاری اسلامی را راه اندازی کرده ایم، تصریح کرد: طلاب با تفکر دینی و حوزوی مددکار ما شده اند و این امر را می خواهیم در کل کشور پیاده سازی کنیم.

وی اظهار کرد: اداره خواهران مختص مددجویان زن در کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم تشکیل شده است که پس از اجرای مرحله آزمایشی آن در قم، در کل کشور می توان آن را توسعه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *