چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

وزارت اطلاعات از همه جریان های سیاسی درون نظام صیانت می کند

انتشار: پنج شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۲۶:۳۳ |
کد خبر: 38443 |
بازدید: 42 views |
بدون دیدگاه


قم – ابتکارآنلاین: وزیر اطلاعات گفت: وزارت اطلاعات در راستای کار حرفه ای خود ضمن بی طرفی، از همه جریان های سیاسی درون نظام حمایت و صیانت می کند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از نقش شامخ مقام روحانیت و یاران حضرت امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی قم، افزود: اقدامات وزارت اطلاعات در جمع آوری و انتشار اسناد مربوط به مبارزات پیش از انقلاب شخصیت ها، گروه ها و جریان های سیاسی کشور با هدف برجسته کردن اثرگذاری برخی جریان ها نیست بلکه آنچه برای ما اهمیت دارد عملکرد صادقانه، فراگیر و البته حرفه ای است.

وزیر اطلاعات از انتشار اسناد مبارزاتی بیش از ۵۰ تن از علما به روایت اسناد ساواک خبر داد و گفت: به همت سربازان گمنام امام زمان(عج) این اسناد بی طرفانه، صادقانه، فراگیر، شفاف و به دور از گزینش تهیه، تنظیم و به صورت دقیق جمع آوری و به رشته تحریر درآمده است.

علوی گفت: وزارت اطلاعات در نگارش این تاریخ شکوهمند و مبارزات علما، امانتدار است و در گردآوری اسناد صادقانه عمل کرده و به صورت گزینشی عمل نمی کند.

وزیر اطلاعات نقش علما در حفظ و حراست از کیان شیعه و دین مقدس اسلام را بی بدیل و اثرگذار دانست و تصریح کرد: قدرت ها و نظام سلطه همواره برای از بین بردن تشیع تلاش کرده اند اما با شجاعت و مجاهدت ائمه اطهار(ع) و علمای شیعه شکست خورده اند.

علوی با بیان اینکه حفظ مکتب اهل بیت(ع) در شرایط خفقان و تفرعون دشمنان به سادگی انجام نشده است گفت: در دوران غیبت امام زمان(عج) بار فکری مکتب اهل بیت(ع) به دوش علما بوده و این علما در برابر حکام ظالم با جانفشانی ایستادند و برخی با جامه خونین به لقاء حق شتافتند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه علمای اسلام در طول تاریخ در برابر قدرت های داخلی و خارجی بدون تزلزل ایستادگی و از مردم مستضعف دفاع کردند گفت: ثمره این رشادت ها و ایستادگی ها میراث گرانبهای علمی و فقهی حوزه های علمیه است.

علوی با بیان اینکه علمای تشیع برای صیانت از عزت اسلام و کرامت مسلمانان به استقبال خطر رفتند و برای مصون ماندن از خطرات به هیچ قدرتی تکیه نکردند گفت: علمای اسلام هیچگاه در دفاع از مصالح امت اسلامی در برابر دشمنان کوتاه نیامدند و از زورگویی و تحکم استبداد و سلطه کفار به جامعه اسلامی جلوگیری کردند.

وزیر اطلاعات با اشاره به نمونه هایی از رشادت های و مبارزات علمای اسلام از صفویه و قاجاریه تا پهلوی افزود: علمای اسلام به علت دشواری مسیر از مقابله با سلطه اجانب ذره ای کوتاه نیامدند و در این بین گل سرسبد مبارزان امام خمینی(ره) بود.

علوی گفت: امام راحل در شرایطی که فراگیر شدن مبارزه سیاسی بیش بینی نمی شد، پرچم مبارزه را برافراشت و پیش از همه سینه خود را آمده سرنیزه ها کرد و با همراهی علما و شاگردانش که اکنون از مراجع تقلید هستند، انقلاب را به پیروزی رساند.

وزیر اطلاعات به نقش بی بدیل حوزه علمیه به ویژه حوزه علمیه قم و نقش ماندگار علما و مراجع در پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کر و گفت: آیت الله نوری همدانی یکی از این علماست که به اذعان دشمن نقش تاثیرگذاری در انقلاب داشته اند.

علوی با بیان اینکه نباید اثرگذاری و نقش آفرینی علما در پیروزی انقلاب اسلامی را فراموش کرد افزود: آثار مبارزاتی علما و هزینه های سنگینی که در پیروزی انقلاب شده است باید دست به دست و نسل به نسل به آیندگان برسد و وزارت اطلاعات این مساله را رسالت انقلابی خود می داند و نقش مبارزاتی علما، شخصیت ها و حتی مجموعه ها را با ارائه دقیق به نگارش در می آورد و در اختیار مردم و پژوهشگران قرار می دهد.

* حمایت تمام قد از انقلاب، امام(ره) و رهبر انقلاب از ویژگی های آیت الله نوری همدانی است

علوی با اشاره به نقش اثرگذار و جریان ساز آیت الله نوری همدانی پیش از انقلاب گفت: ثبات قدم و حمایت تمام قد از انقلاب، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب از جمله ویژگی های آیت الله نوری همدانی قبل و بعد از انقلاب است.

وی آیت الله نوری همدانی را الگوی طلبه های جوان پیش از انقلاب دانست و افزود: آیت الله نوری همدانی در کنار مبارزات سیاسی و حساسیت به مسائل اجتماعی، درس و مباحث حوزوی را با قوت پیگیری می کرد و این روحیه، الگویی برای طلبه های جوان در دوران مبارزات پیش از پیروزی انقلاب بود.

در این همایش از فعالیت مجاهدانه آیت الله حسین نوری همدانی تجلیل و کتاب «فعالیت ها و مبارزات انقلابی حضرت آیت الله نوری همدانی» به روایت اسناد ساواک با حضور سید محمود علوی وزیر اطلاعات رونمایی شد.

این کتاب و اسناد موجود در آن مجموعه ای از اسناد محرمانه ساواک پیرامون فعالیت های آیت الله نوری همدانی در فعالیت های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به همت وزارت اطلاعات و مرکز بررسی اسناد تاریخی کشور جمع آوری و به چاپ رسیده است.

به گزارش ایرنا، آیت الله حسین نوری همدانی در سال ۱۳۰۴ شمسی در یک خانواده مذهبی در شهر همدان دیده به جهان گشودند. وی ادبیات فارسی، گلستان سعدی و علوم دینی را نزد پدر آموخت. از سال ۱۳۲۱ شمسی به مدت یک و نیم سال در مدرسه آخوند همدانی تحصیل کرد و سپس به قم عزیمت نمود.

وی حدود ۱۵ سال در تمام درس‌های آیت الله بروجردی، حدود ۱۲ سال در درس فقه و اصول سید محمد محقق داماد، پنج سال در درس اسفار علامه طباطبائی شرکت کرد.

معظم له در زمینه موضوعات مختلف بیش از ۵۰ جلد کتاب به زبان های عربی و فارسی نگاشته که تاکنون برخی از این نوشته چاپ و یا در آستانه چاپ هستند. آیت الله نوری همدانی از بدو ورود به حوزه علمیه قم همزمان با تحصیل، تدریس را نیز آغاز کرد و در موضوعات مختلف فقهی، اصولی، کلامی، اخلاقی و … شاگردان زیادی پرورش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *