چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

ایران نقش مهمی در برقراری صلح در خاورمیانه دارد

انتشار: سه شنبه, ۷ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۳:۵۱:۵۲ |
کد خبر: 38382 |
بازدید: 49 views |
بدون دیدگاه


ساری – ابتکارآنلاین: سفیر کره جنوبی در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی در منطقه دارد و تاکنون نقش موثری در برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه ایفا کرده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – کیم سئونگ هو روز سه شنبه در دیدار با استاندار مازندران در ساری افزود: کره جنوبی با تائید این رویکرد صلح خواهانه جمهوری اسلامی ایران، ارتباط خوبی را با این کشور دارد و خواهان افزایش روابط در حوزه های اقتصادی است.

وی گفت: با این که روابط ایران با کره جنوبی در ۲ سال گذشته گسترش زیادی داشت، ولی از لحاظ اقتصادی بیشتر بر خرید و فروش نفت تمرکز داشته است.

او افزود: ما برای گسترش روابط اقتصادی بین ۲ کشور ایران و کره جنوبی باید از تک محصولی خارج شویم و در سایر بخش ها نیز این روابط را گسترش دهیم.

سفیر کره جنوبی در ایران راهکار گسترش روابط اقتصادی و خروج از روابط تک محصولی را ایجاد پیش زمینه برای برقراری روابط بین استانی و شهرستانی دانست و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه نیاز است روابط بین اتاق بازرگانی استان های ایران و کره جنوبی برقرار شود و این روابط می تواند باعث گسترش روابط اقتصادی شود.

** پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک در مازندران

استاندار مازندران هم در این دیدار آمادگی این استان را برای سرمایه گذاری کره جنوبی در صنایع کشتی سازی در سواحل خزر اعلام کرد و گفت که کره جنوبی می تواند در ساخت شناورهای تفریحی و باربری در حوزه دریای خزر در مازندران سرمایه گذاری کند.

محمد اسلامی اضافه کرد : هم اکنون زیرساخت مناسب برای سرمایه گذاری کره جنوبی در حوزه صنایع کشتی سازی و سایر صنایع کوچک و بزرگ دیگر در مناطق ویژه اقتصادی امیرآباد در شرق و نوشهر در غرب مازندران فراهم است.

وی اظهار کرد: مدیران استانی نیز برای تامین زیرساخت های مورد نیاز آماده همکاری با سرمایه گذاران کره جنوبی هستند و این کار می تواند درقالب سرمایه گذاری مشترک پیگیری شود.

** اعزام هیات های تجاری

استاندار مازندران راهکار گسترش روابط خارجی بین استانی میان استان های کره جنوبی و مازندران را اعزام هیات های تجاری اعلام کرد و گفت که باید زمینه ای ایجاد شود تا هیات های تجاری دو طرف از طریق اتاق های بازرگانی با یکدیگر مرتبط شوند و با اعزام هیات های تجاری زمینه همکاری های ۲ جانبه را شناسایی کنند.

اسلامی افزود : اتاق بازرگانی مازندران این آمادگی را دارد تا با اعزام هیات های تجاری به استان های کره جنوبی در گسترش روابط بین استانی پیشگام شود.

وی تاکید کرد : مازندران دارای ظرفیت های زیادی برای گسترش روابط ۲ جانبه است و با روابط تاریخی خوبی که بین ایران و کره جنوبی وجود دارد، ارزش مبادلات تجاری در شان ۲ کشور نیست.

اسلامی بستر سازی صادرات محصولات باغی ، زراعی ، گل و گیاه و گردشگری از مازندران به کره جنوبی را گام برای تامین نیازمندی های کره جنوبی از سوی این خطه شمال کشور اعلام کرد و گفت که هم اکنون کره جنوبی بخشی از نیازمندی های خود را به این محصولات از کشورهای دیگر تامین می کند و این در حالیست که مازندران آمادگی تامین این نیاز را دارد.

استاندار مازندران همچنین برنامه ریزی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی را از دیگر ظرفیت ها برای گسترش روابط دانست و بار دیگر تمایل مازندران را برای حمایت از سرمایه گذاران کره جنوبی در این خطه شمال کشور اعلام کرد.

سفیر کره جنوبی برای انجام سفر ۳ روزه عصر روز گذشته وارد استان مازندران شد و دیدار با استاندار ، تجار اتاق بازرگانی، بازدید از تعدادی از پروژه های کشاورزی ازبرنامه های این سفر اعلام شده است.

گسترش روابط ۲ جانبه بین ایران و کره جنوبی از اردیبهشت ماه سال جاری با سفر رئیس جمهوری آن کشور به ایران در دستور کار قرار گرفت و توافق شد تا سطح مبادلات تجاری بین ۲ کشور به ۱۸ میلیارد دلار در سال برسد.

طبق آخرین آمار در شرایط فعلی میزان مبادلات تجاری بین ایران و کره جنوبی حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال است.

استان مازندران با داشتن سالانه ۶ میلیون تولید محصول کشاورزی و ۷۲ نوع محصول زراعی و باغی نقش مهمی در تامین امنیت غذایی در کشور دارد . سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیون دلار کالا از این خطه شمال کشور به خارج صادر شد که این ظرفیت برای صادرات تا سقف ۲ میلیارد دلار نیز وجود دارد.

کیم سئونگ هو سومین سفیر خارجی در ایران است که در ۲ ماهه اخیر به مازندران سفر کرده است.

پیش از این سفرای عراق و روسیه در ایران به این خطه شمال کشور سفر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *