چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

حضور توتال در ایران به نفع کشور است

انتشار: دوشنبه, ۶ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۳۷:۱۹ |
کد خبر: 38344 |
بازدید: 21 views |
بدون دیدگاه


شهرکرد – ابتکارآنلاین: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: حضور توتال (شرکت نفتی فرانسه) در ایران به نفع کشور است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمد خالدی سردشتی افزود: برداشت از میادین و سفره های مشترک نفت و گاز، سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد که یکی از اهداف حضور توتال در کشور ما نیز همین مساله است.

به گفته وی، یکی از اهداف همکاری با توتال وجود میادین مشترک نفتی و گازی است که در این زمینه انتظار است توتال کار خود را در ایران آغاز کند.

نماینده لردگان در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث میدان مشترک نفتی و گازی باید هرچه سریع تر به انجام برسد، زیرا برداشت ایران از میادین مشترک بسیار ناچیز است.

خالدی یادآور شد: در یکی از میادین مشترک ایران و قطر، سهم برداشت قطر ۲۰۰ میلیارد مترمکعب بیشتر از ما است که باید از توان داخلی و خارجی برای بهره برداری از سفره خارجی استفاده کنیم.

به گفته وی، باید قبول کرد که ظرفیت انرژی منطقه عسلویه یک زمانی به پایان می رسد و باید به سمت میادین مشترک حرکت کرد.

وی افزود: منطقه انرژی عسلویه یکی از مناطق مهم برای کشور از نظر تولید انرژی است و دولت به ویژه وزارت نفت به صورت اخص و مجلس شورای اسلامی از فازهای این منطقه حمایت کرده اند.

به گفته وی، منطقه عسلویه منبع درآمدی و تامین کننده گاز کشور است و مهمترین ذخایر گازی که به شبکه گازرسانی کشور تزریق می شود، منابع انرژی عسلویه است.

وی افزود: در این منطقه کارهای خوبی اجرا شده و وزیر نفت نیز برنامه های جامع در این منطقه اجرایی کرده است.

خالدی با بیان این که عده ای اعلام می کنند در عسلویه کار نیست، گفت: دلیل این مساله این است که طرحهای مهم عسلویه به سرانجام رسیده و وقتی یک پروژه صنعتی شروع می شود، نیروی انسانی فراوانی را به خدمت می گیرد و هنگامی که پروژه به اتمام می رسد، بی شک نیروهای آن بخش نیز کاهش می یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که این کمیسیون برای افزایش قیمت حامل های انرژی چه تصمیمی در بودجه سال آینده دارد، افزود: در این زمینه هنوز نشستی از سوی اعضای کمیسیون انرژی مجلس برگزار نشده است.

به گفته وی، اگر در این زمینه تصمیمی گرفته شود، فرایند آن با وضع موجود و توان دولت و هماهنگی بین بخشی باید اجرایی شود.

به گزارش ایرنا، در قراردادهای پسابرجامی نخستین قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال امضا شد که ارزش قراردادی آن نزدیک به ۸٫۴ ‌میلیارد دلار برآورد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *