چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

وجود ۷۰۰۰ زن شهیده در کشور بیانگر نقش اثرگذار زنان در دفاع مقدس است

انتشار: یکشنبه, ۵ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۴۱:۴۴ |
کد خبر: 38334 |
بازدید: 34 views |
بدون دیدگاه


ارومیه – ابتکارآنلاین: دستیار ویژه رهبر معظم انقلاب و فرمانده معظم کل قوا، گفت: وجود هفت هزار زن شهیده در کشور بیانگر نقش اثرگذار زنان در دفاع مقدس بوده و آذربایجان غربی با دارا بودن ۷۰۰ بانوی شهیده و به همین میزان بانوی جانباز، جزو استان های پیشتاز در این عرصه است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – سرلشکر سید یحیی رحیم صفوی روز یکشنبه در اجلاس بانوان کنگره ملی ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی افزود: در این استان بیش از ۵۴۵ نفر از بانوان نیز در بمباران های هوایی به شهادت رسیده اند و نقش زنان مومن و انقلابی این استان چه در پیروزی، چه در استمرار و چه در دوران دفاع مقدس یک نقش کم نظیر بوده است.

سردار صفوی با اشاره به اهمیت خانواده، بیان کرد: هم اکنون که دشمنان از طریق ۲۱ شبکه به زبان های کردی و آذری، کانون خانواده های ایرانی را در این منطقه مورد هدف تهاجم قرار داده اند، رسالت زنان و دختران ما این است که در تحکیم بنیان خانواده، اقتدار، غیرت و هوشمندی خود را نشان دهند.

وی بیان کرد: امروز که جنگی نرم کانون خانواده ها را نشانه گرفته است، زنان باید با عشق و محبت این بنیان را مستحکم تر کرده و توطئه های دشمنان را نقش بر آب کنند.

سردار صفوی اظهار کرد: عظمت مادران در همراهی با چند میلیون رزمنده دوران دفاع مقدس کار سهلی نبوده و این شکوه و عظمت فراموش نشدنی است.

وی در زمینه جایگاه رفیع شهیدان، بیان کرد: جایگاه شهیدان به حدی رفیع است که پیامبر اکرم (ص) برای حضرت امیرالمومنین(ع) درخواست شهادت کرد و خداوند نیز پذیرفت.

وی با بیان اینکه حقیقت هر انسانی به نوع تفکر، سبک زندگی، باورها و هدف او بستگی دارد، گفت: کسانیکه برای اهداف شخصی، جاه طلبی و پست و مقام می جنگند و کشته می شوند، برای همیشه فراموش خواهند شد اما شهدا جاودانه هستند.

وی ادامه داد: همانطور که کربلای حسینی و رشادت های حضرت زینب فراموش نشدنی است، کربلای ایران و مجاهدت های زنان زینب گونه ایران هم فراموش نمی شود.

وی اضافه کرد: شهدای ما در امتداد شهدای کربلا ایثارگری کردند و زنان شهیده ما نیز روزی در میدان جهاد فی سبیل الله بودند و به مانند حضرت زینب به رسالت خود عمل کردند.

وی با بیان اینکه هنوز بعد از گذشت چندین سال از جنگ برگزاری این کنگره ها فضای کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، اظهار کرد: ملت ما بیش از ۲۰۰ هزار نفر از فرزندانش را در راه انقلاب فدا کرده اند و ۳۰۰ هزار جانباز و چندین هزار آزاده در ایران اسلامی وجود دارد.

سردار صفوی گفت: امروز تفکر و آداب این شهیدان به مردم لبنان و سوریه و یمن منتقل شده و این یکی از بزرگترین خدمات انقلاب اسلامی است که فرهنگ جهاد و شهادت را به ملت های منطقه صادر کرده است .

وی پایان سیطره داعش در سوریه را به معنی صدور انقلاب دانست و افزود: مردم عراق و سایر ملت ها با الگوبرداری از فرهنگ ایثار و شهادت رزمندگان ایرانی در میدان های نبرد، پیروز شدند.

وی با تاکید بر اینکه مردم کشورهای عراق و سوریه پیروزی در مقابل داعش را مدیون شهدای سه کشور عراق، سوریه و ایران می دانند، اضافه کرد: بر همین اساس مردم عراق امروز راه کربلا را باز کرده اند تا وعده امام راحل (ره) مبنی بر اینکه راه قدس از کربلا می گذرد، به بار نشیند.

شهلا تاجفر، رئیس اجلاس بانوان کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی نیز در این آئین گفت: گفتمان سازی الگوی زن مسلمان، اجرای برنامه های فرهنگی، اجتماعی ویژه زنان عشایر، چاپ کتب ویژه کنگره و برپایی نمایشگاه های تخصصی از جمله فعالیت های زیرمجموعه اجلاس بانوان در کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی بوده است.

وی جمع آوری آثار ادبی زنان و دانش آموزان شهیده، برگزاری یادواره شهدای شیمیایی سردشت، یادواره شهدای ترور مهاباد، یادواره شهدای ماکو، خوی، چالدران، بوکان، پیرانشهر و سایر شهرستان ها را گامی در راستای برگزاری اجلاس بانوان استان عنوان کرد.

فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی، نیز در این اجلاس گفت: نیمی از جامعه ما بانوان هستند و در نقش همسر می توانند به عنوان رکن اصلی خانواده با تربیت اسلامی فرزندان، ترجمان حیات طبیه قرآنی باشد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار عابدین خرم با اشاره به اقدامات انجام یافته در زمینه ثبت و ضبط نقش بانوان استان در دوران دفاع مقدس به صورت آثاری ماندگار، گفت: اقدامی تحقیقی با همکاری مولفان و اساتید استان در این زمینه انجام شده و نقش بانوان در عرصه جهاد و شهادت را با یک اقدام کاملا علمی گردآوری و بررسی کرده است.

وی با بیان اینکه کیفیت حضور زنان استان در دوران دفاع مقدس به صورت مستقیم و غیر مستقیم بررسی شده است افزود: حضور مستقیم بانوان در دوران دفاع دفاع مقدس در جبهه های غرب و خرمشهر از جمله این مستندات است.

دبیر ستاد کنگره ۱۲هزار شهید آذربایجان غربی اظهار کرد: کار دیگر بانوان این استان آماده کردن فرزندان برای اعزام به جبهه های نبرد حق علیه باطل و حضور در بیمارستان ها و پست های امدادی و پرستاری از مجروحان جنگی بوده است.

به گزارش ایرنا کنگره ملی ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی با ۲۱ کمیته تخصصی دارای اجلاسیه های پیشمرگان مسلمان کرد و عشایر، شهدای دانش آموز، ایثارگران، روحانیان و بانوان است؛ آئین اصلی این کنگره ملی در ۱۲ آبان در ارومیه برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *