چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

همدان میزبان وزیران گردشگری ۳۴ کشور آسیایی

انتشار: شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۲۴:۱۸ |
کد خبر: 38298 |
بازدید: 58 views |
بدون دیدگاه


همدان – ابتکارآنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان همدان گفت: وزیران گردشگری ۳۴ کشور آسیایی میهمان رویداد بزرگ و بین المللی همدان ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا می شوند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – لی مالمیر افزود: اکنون روند احصای رویدادهای ملی و بین المللی برای برگزاری آنها در سال ۲۰۱۸ میلادی به میزبانی همدان در دستور کار است و بعد از پیگیری های آن در سطح ملی و هماهنگی با وزراتخانه های مربوطه، برگزاری تعدادی از این رویدادها قطعی می شود.

وی با اشاره به پیگیری ها درخصوص برپایی جشنواره بین المللی صنایع دستی با محوریت سفال در شهر جهانی لالجین، گفت: چنانچه موفق به اجرای این رویداد بین المللی در سال ۲۰۱۸ شویم می توان آن را یکی از مهمترین رویدادهای همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا برشمرد.

وی اظهار کرد: سازمان ورزش و جوانان نیز می تواند در سال ۲۰۱۸ با اجرای رویدادهای مبتنی بر ورزش های زمستانی و مسابقات ورزشی همچون صخره نوردی نقش بسزایی در معرفی ظرفیت های ورزشی همدان ایفا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان بیان کرد: در حوزه گردشگری کشاورزی نیز با توجه به محصولات خاص و منحصر به فرد همدان همچون کشمش، گردو، سیر ، آلو و سیب زمینی می توان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در برگزاری رویدادهای متناسب با این ظرفیت ورود کرد.

مالمیر، مشاهیر ادبی همچون باباطاهر عریان و میر رضی الدین آرتیمانی را از مهمترین ظرفیت های استان همدان برشمرد و گفت: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می تواند با برگزاری برنامه های ملی همچون همایش باباطاهر در حوزه گردشگری ادبی استان همدان نقش آفرینی کند و مهمترین رویدادهای همدان در سال ۲۰۱۸ را رقم بزند.

وی بر نقش مهم شهرداری ها در میزبانی مطلوب رویدادهای سال ۲۰۱۸ همدان تاکید کرد و گفت: با انتخاب شهردار جدید، بخش اعظم کار را می توان از طریق این نهاد دنبال کرد و در قالب ستاد اجرایی با همکاری شهرداری رویدادی در شان همدان و کشور رقم زد.

وی گفت: برگزاری نشست اعضای وابسته سازمان گردشگری در همدان نیز اتفاق‌‌ بسیار مهمی است که می‌تواند یکی از مهمترین رویدادهای همدان ۲۰۱۸ باشد که در گسترش و معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان موثر باشد‌.

مالمیر اضافه کرد: ابتدا قرار بود افتتاحیه همدان ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری آسیا با افتتاحیه تبریز ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام همزمان برگزار شود اما همزمانی افتتاح این ۲ رویداد بین المللی می توانست به دستاوردهای آنها آسیب بزند، لذا به دنبال تغییر در زمان مراسم افتتاحیه رویداد همدان پایتخت گردشگری آسیا هستیم تا این ۲ برنامه تحت الشعاع یکدیگر قرار نگیرد.

وی بیان کرد: ۲۰۱۸ سالی است که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا معرفی شد و در طول سال ۲۰۱۸ فعالیت های ما مختص این عنوان خواهد بود و برای افتتاح این رویداد، وزرای گردشگری ۳۴ کشور آسیایی در همدان حضور به هم می‌ رسانند.

استان همدان که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن‌ ترین شهرهای جهان است که به واسطه دارا بودن بیش از یکهزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری در سال ۸۵ با مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد.

این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم‌ اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می‌ شود.

(منبع خبر: ایرنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *