چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

مهارت‌محور نبودن آموزش‌ها از گره‌های حوزه اشتغال است

انتشار: شنبه, ۴ آذر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۲۲:۴۲ |
کد خبر: 38280 |
بازدید: 37 views |
بدون دیدگاه


پیشوا – ابتکارآنلاین: فرماندار شهرستان پیشوا گفت: یکی از گره‌های اساسی حوزه اشتغال، مهارت‌محور نبودن آموزش‌هاست.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – محمدکرم محمدی در جلسه کمیسیون امور بانوان شهرستان پیشوا که در فرمانداری برگزار شد، با اشاره به زلزله غرب کشور بیان داشت: زلزله کرمانشاه نه‌تنها مردم آن منطقه بلکه تمام ایران را عزادار کرد و همدلی و نوع‌دوستی مردم این سرزمین را به نمایش گذاشت.

وی گفت: بی‌شک بخش اعظمی از زلزله‌زدگان غرب کشور که عزیزان و زندگی خود را از دست‌داده‌اند، با مشکلات روحی، روانی و جسمی دست به گریبان شده‌اند که امیدواریم با همدلی مردم و مدیریت خوب و منسجم دولت، از آلام آنان کاسته شود.

فرماندار شهرستان پیشوا افزود: بخش گسترده‌ای از مشکلات زمان بحران مربوط به ندادن آموزش‌های صحیح به شهروندان است و فقر این آموزش‌ها موجب می‌شود تا خدمت‌رسانی به‌موقع به آسیب‌دیدگان صورت نپذیرد و یا به‌کندی انجام گیرد.

محمدی گفت: نیازمند آموزش‌های مستمر بحران برای مردم و مدیران هستیم تا بتوانیم در زمان وقوع حوادث، در همان ساعات اولیه و بدون سردرگمی نسبت به انجام اقدامات مناسب ورود پیدا کنیم.

وی با اشاره به لزوم افزایش کارآفرینی در روستاها اظهار کرد: دولت به‌صورت جدی از طرح‌ها و کارگاه‌هایی که بازدهی مناسبی دارند، حمایت می‌کند و اعتبارات خوبی نیز برای این منظور پیش‌بینی کرده است.

فرماندار شهرستان پیشوا گفت: این وام‌ها که با نرخ پایین و وثیقه‌های ارزان به متقاضیان ارائه می‌شود، فرصت مناسبی برای توسعه کارآفرینی روستایی و افزایش اشتغال است.

محمدی با اشاره به مشکلات حوزه اشتغال گفت: یکی از گره‌های اساسی سر راه اشتغال کشور، مهارت‌محور نبودن آموزش‌هاست و اگر آموزش‌ها هم‌راستا با اشتغال پیش برود، به‌طور حتم بخش زیادی از مشکلات این حوزه رفع خواهد شد.

وی افزود: یکی دیگر از موانع اشتغال، عدم تعریف بازار مناسب است؛ وقتی محصولی تولید می‌شود، بدون آنکه ظرفیت‌های بازار در نظر گرفته شود و یا بازار مناسبی برای آن پیش‌بینی شود، به‌طور حتم نه‌تنها منتهی به سود نمی‌شود، بلکه موجب زیان نیز خواهد شد.

فرماندار شهرستان پیشوا بالا بودن هزینه‌های تولید را از دیگر مشکلات حوزه اشتغال دانست و گفت: اگر آموزش‌ها بر مبنای مهارت‌محوری صورت بگیرد و محصولات بر اساس نیاز بازار و با هزینه‌های مناسب، تولید شوند، به‌طور حتم شاهد رونق اشتغال و توسعه اقتصادی خواهیم بود.

محمدی اظهار کرد: کشاورز پیشوایی از خردادماه تا اواسط شهریورماه برای فروش محصول خود با مشکلاتی روبروست؛ زیرا بازار، قدرت جذب محصولات کشاورزی را ندارد و به همین دلیل در فروش آنچه تولید کرده، ناتوان است و با ایجاد بازار مناسب می‌توان به توانمند شدن کشاورزان کمک کرد.

وی با اشاره به ارائه وام‌های خوداشتغالی از سوی سازمان‌های حمایتی گفت: وام‌های خودکفایی باید با آموزش‌های صحیح و در راستای ایجاد اشتغال صرف شوند و اعطای این وام‌ها بدون آموزش و هدایت‌های لازم، نه‌تنها مؤثر نیست؛ بلکه فرد بیکار را مقروض هم می‌کند.

فرماندار شهرستان پیشوا بیان داشت: در پیشوا ظرفیت‌های اشتغال در حوزه‌های زراعی و دامی بسیار فراوان است؛ اما مسأله آنجاست که کمتر جوان تحصیل‌کرده‌ای را می‌بینیم که در این حوزه‌ها مشغول به کار باشد و بیشتر این امور به اتباع خارجی واگذار شده است.

محمدی رویکرد بوم‌گردی را یکی از زمینه‌های ایجاد اشتغال روستایی دانست و افزود: با ایجاد کاشانک‌ها در روستاهای مقصد گردشگری و تولید و فروش محصولات روستایی ازجمله صیفی‌جات، ترشی‌جات، صنایع‌‌دستی و نظایر این‌ها برای ارائه خدمت به گردشگران، ضمن پویایی روستا فرصتی برای ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی آن فراهم می‌آید.

وی احداث پارک بانوان در پیشوا را مورد تأکید قرار داد و گفت: احداث این پارک جزو مصوبات شورای برنامه‌ریزی استان بوده و این مصوبات لازم‌الاجرا است و بهترین مکان برای راه‌اندازی این پارک، باغ ملی است که در اختیار شهرداری و شورای اسلامی شهر است.

فرماندار شهرستان پیشوا با بیان اینکه اعتبارات مناسبی برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده است، گفت: این خواسته جامعه زنان پیشوا از شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر است تا هرچه سریع‌تر به این نیاز به‌حق آنان، پاسخ مناسبی داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *