زمینه صادرات گیاهان دارویی به هند فراهم شد | ابتکار آنلاین
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمینه صادرات گیاهان دارویی به هند فراهم شد

انتشار: سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۲۲:۰۶:۳۱ |
کد خبر: 38000 |
بازدید: 74 views |
بدون دیدگاه


شهرکرد – ابتکارآنلاین: دبیر ستاد ملی راهبری صندوق های منابع طبیعی کشور از پیگیری این صندوق برای صادرات گیاهان دارویی از ایران به کشور هند خبر داد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – احمدرضا لعلی نیا روز سه شنبه در ششمین نشست کمیته تخصصی صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور در شهرکرد اظهار کرد: یکی از رویکردهای این صندوق، ایجاد زنجیره تولید از سطح مراتع تا بازار فروش و ایجاد بستری برای توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور با رویکرد کشت و توسعه گیاهان دارویی است .

وی افزود: به منظور بهبود معیشت بهره برداران منابع طبیعی در استان کرمان و با توجه به وجود تقاضا برای گیاه دارویی آنغوزه در کشور هند، صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی رایزنی هایی با وزارت امور خارجه برای صادرات این محصول به هند شده است.

لعلی نیا ادامه داد: این صندوق درصدد برگزاری جلسات با سفیر هند در ایران و سفیر تهران در دهلی نو برای جلب مشارکت سرمایه گذاران هندی است.

وی بیان کرد: تاکنون ۳۰ تن گیاه آنغوزه از سوی تعاونی های منابع طبیعی استان کرمان برای صادرات جمع آوری شده که با آغاز صادرات آنغوزه به کشور هند امکان صادرات دیگر گیاهان دارویی بصورت برنامه ریزی شده و با همکاری این صندوق از سایراستانها نیز فراهم می شود.

لعلی نیا درباره فعالیت صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور بیان کرد: نخستین صندوق از سال ۹۱ در استان اصفهان تشکیل و تاکنون هفت صندوق دیگر در استانهای هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، یزد ، فارس، کرمان، جنوب کرمان و سمنان راه اندازی شده است.

وی میزان سرمایه گذاری این صندوق ها را ۱۴۰میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: براساس قانون، ۵۱ درصد از اعتبار این صندوق ها از محل آورده مردمی و مابقی از سوی دولت تامین می شود.

لعلی نیا بیان کرد: از یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار بهره بردار در کشور، ۴۵ هزار خانوار در ۱۱۶شهرستان عضو این صندوق ها شده اند.

دبیر ستاد راهبری صندوقهای حمایت از توسعه منابع طبیعی افزود: با ادامه تشکیل صندوق ها، بیش از ۱۰درصد جمعیت بهره بردار منابع طبیعی کشور در قالب ۵۰۰ شرکت تعاونی و در ۴۱۹ شهرستان عضو این صندوق ها خواهند شد و از تسهیلات آن بهره مند می شوند.

** راه اندازی صندوقهای حمایت از توسعه منابع طبیعی در انتظار آورده دولتی

دبیر ستاد راهبری ملی صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور، یکی از مشکلات راه اندازی این صندوق ها را تامین سهم مشارکت دولت عنوان کرد.

احمدرضا لعلی نیا در جمع خبرنگاران چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: از آنجا که زیر ساخت ها برای راه اندازی صندوق های حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور فراهم شده است، اگر دولت با رویکرد اختصاص حدود ۱۲۰میلیارد ریال اعتبار برای تامین آورده این صندوق ها اقدام کند، تا پایان امسال امکان راه اندازی این صندوق ها در تمامی استانها امکان پذیر است.

وی همچنین تاکید کرد: اگر قانونگذار اجازه اختصاص بخشی از درآمدهای سازمان جنگلها و اعتبارات دولتی برای تامین مشارکت دولت در این صندوق ها را بدهد و صندوق توسعه ملی نیز در قالب ارائه تسهیلات چهار درصد بخشی از سهم ۵۱ درصدی مردم از تامین اعتبارات صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی را تقبل کند، اثرگذاری فعالیت این صندوق ها در کشور بطور چشمگیری قابل مشاهده خواهد بود و از وابستگی منابع طبیعی به دولت تا حد زیادی کاسته می شود.

لعلی نیا در ادامه از تصویب قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه کشور خبر داد و بیان کرد: براساس تبصره یک ماده ۳۱ این قانون، شورای برنامه ریزی استانها باید پنج درصد از اعتبارات استان را به سرمایه گذاری در این صندوقها اختصاص دهد.

به گزارش ایرنا، تاکنون هشت صندوق در استانهای اصفهان، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس، یزد، کرمان و جنوب کرمان و سمنان با ۱۴۰میلیارد ریال سرمایه گذاری از سوی ۴۵ هزار بهره بردار از جمیعت یک میلیون و ۶۰۰هزار نفری بهره برداران بخش منابع طبیعی تشکیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز اظهار کرد: از ۳۸ هزار خانوار بهره بردار منابع طبیعی استان، سه هزار و ۸۰۰ خانوار در صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی عضو شده اند.

علی محمدی مقدم، برون سپاری مدیریت منابع طبیعی از دولت به مردم و جلب مشارکت آنان در اجرای طرحهای مرتع و جنگلداری را از مزایای تشکیل این صندوق عنوان کرد و افزود: در این راستا مدیریت سه نهالستان این اداره کل و حدود ۱۰درصد احیا و توسعه مراتع و جنگلها به مردم محول شده است.

به گزارش ایرنا، ششمین نشست کمیته تخصصی صندوقهای حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور با حضور مدیران کل منابع طبیعی استانهای هرمزگان، اصفهان، فارس، کرمان و جنوب کرمان، یزد و چهارمحال و بختیاری با هدف بررسی ساختارسازی و راهکارهای ایجاد صندوق های حمایت از منابع طبیعی برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *