جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

اشتغال موضوعی فراگیر است، همه ادارات باید درگیر آن شوند

انتشار: سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۵۹:۱۶ |
کد خبر: 37978 |
بازدید: 76 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: حمیدرضا داداشی، متولد ۱۳۵۶، با مدرک کارشناسی مهندسی معدن دانشگاه آزاد و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه پیام نور گرمسار، در سال ۱۳۸۴ در ورامین شروع بکار کرد و پس از گذشت سه سال فعالیت، در سال ۸۷ به ریاست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – رییس اداره تعاون، کار و رفاه شهرستان از انجام چهار طرح فراگیر در جهت توسعه کار و اشتغال در سطح شهرستان خبر داد؛

۱٫طرح روستا تعاون: در واقع این طرح شامل روستاهایی می شود که شامل طرح هادی هستند و بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارند. هدف اصلی این طرح ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به سوی شهرها می باشد. طی این طرح با همکاری بخشداری و دهیاری برای یکی از مشاغلی که بیشتر در روستا نمود پیدا می کند، تشکیل تعاونی می دهند. هیات مدیره این تعاونی نیز از بزرگان و بومیان همان روستا انتخاب می شوند، تشکیل مجمع می دهند و اساسنامه ای را طراحی می کنند. این تعاونی از افراد همان روستا که در حرفه مورد نظر تخصصی دارند، جذب نیرو و آغاز به کار می کند.

ورامیین اولین اجرا کننده ی طرح روستا تعاون در سطح کشور است که توسط آقای کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور فرماندار در روستای احمدآباد کوزه گران،با عنوان دهکده سفال، افتتاح شده است.

این طرح با برگزاری جلسات متعدد برای بخشداران و دهیاران شرح داده شده است که امیدواریم شاهد اجرای آن در روستاهای دیگر شهرستان نیز باشیم.

۲٫طرح کارورزی: این طرح با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی شهرستان ایجاد شده است. از آنجاکه فارغ التحصیلان دانشگاهی بعد از اتمام دانشگاه تجربه کافی برای ورود به بازار کار را ندارند، کارگروه شورای عالی اشتغال کشور با هدف رفع این نقص، طرح جامع کارورزی را ارائه داده است.

نحوه اجرای این طرح بدین گونه است که فرد فارغ التحصیل (فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) در سامانه کارورزی (در سایت وزارت کار موجود می باشد) ثبت نام می کند. از سویی دیگر واحد هایی که آمادگی پذیرش کارورز را دارند، مانند واحدهای صنعتی، کشاورزی، تعاونی حتی خدماتی در این سایت ثبت نام می کنند. دستگاههای اجرایی نیز با ورود به این سامانه موظفند که واحدهای پذیرنده را تایید یا رد کنند. پس از این مرحله سازمان فنی حرفه ای وارد کار می شود و بر درستی و صحت معرفی افرادی که توسط واحدهای پذیرنده به عنوان مربی معرفی شده اند نظارت می کند. پس از طی این مراحل امکان دسترسی واحد پذیرنده به لیست فارغ التحصیلات بوجود می آید بنابراین می تواند با توجه به نیازمندی خود و تعداد کارگران خود (هر سه کارگر دارای لیست بیمه، یک سهمیه کارورز) افراد مورد نظر خود را انتخاب و با آنها ارتباط برقرار کرده و قرارداد رسمی خود را منعقد کنند.

از مزایای طرح کارورزی برای افراد فارغ التحصیل: آموزش کار طی مدت شش ماه و دریافت گواهینامه رسمی فنی حرفه ای در پایان دوره، و برای واحد های کارفرما : استفاده از فارغ التحصیلان با انگیزه، معافیت از قوانین کار و پرداخت حقوق می باشد. افراد فارغ التحصیل طی مدت می توانند از دولت حقوق (۳۱۰ هزارتومان. این مبلغ با توجه به مدرک تحصیلی متغیر میباشد) دریافت کنند.

این طرح میتواند با ادامه همکاری کارورز و کارفرما پس از پایان دوره کارورزی، با انعقاد قرارداد رسمی، ادامه پیدا کند که در صورت ادامه این روند شامل دوسال معافیت بیمه ای برای کارفرما می شود.

۳٫ طرح مشاغل خانگی: این طرح شامل خانم های خانه دار، خانم های بی سرپرست و یا افرادی که علاقه مند به کار در منزل می باشند، می شود. این طرح با ارائه وام ۵ میلیون تومانی با بهره کم (۴%) از این مشاغل و افراد حمایت می کند. افراد با ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی و تشکیل پرونده در دستگاه اجرایی مورد نظر به اداره تعاون، کار و رفاه معرفی سپس برای گرفتن وام به استان معرفی می شوند.

۴٫ سرمایه گذاری (اشتغالزایی فراگیر): هدف این طرح پرداخت تسهیلات به واحد های درحال توسعه ، احداث و نیمه تعطیل می باشد. سقف پرداخت این تسهیلات نیز در شهرستان ۲۵۰ میلیون تومان و بیش از آن به استان مرتبط می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *