ضرورت ممانعت از ورود فرصت طلبان در انتخابات آینده | ابتکار آنلاین
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

ضرورت ممانعت از ورود فرصت طلبان در انتخابات آینده

انتشار: سه شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۵۸:۱۱ |
کد خبر: 37975 |
بازدید: 44 views |
بدون دیدگاه


نزدیک به دو سال دیگر به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و به نظر می رسد چهار گروه در این انتخابات خود را در معرض انتخاب مردم قرار خواهند داد. جبهه پایداری و اطرافیان آنها، اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان سه گروهی هستند که بنا به تجربیات و سوابق، همواره در عرصه انتخابات عرض اندام نموده اند و در انتخابات آینده نیز ورود خواهند کرد اما گروه چهارمی وجود دارد که فرصت طلبان نامیده می شوند که با قرار دادن خود در دو طیف اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان، قصد سوءاستفاده از این فضا را دارند.

هُشیاری برنامه ریزان عرصه سیاست می طلبد از ورود این افراد ممانعت بعمل آید چرا که با ورود آنها ممکن است تنش هایی در فضای سیاسی اجتماعی کشور بوجود آید.

یکی از راهکارهای جلوگیری از فعالیت این افراد که هدفی جز سوءاستفاده از فضای انتخاباتی برای مطرح نمودن خود و به حاشیه راندن این عرصه مهم ندارند، این است که بایستی با برنامه ریزی صحیح چهره های شاخص را شناسایی و آنان را برای ورود به عرصه انتخابات یاری داد.

در این راستا نیاز است چهره های شاخص از میان نسل دوم و سوم انقلاب باشد و از نسل اول در پست های مشاوره ای و راهنمایی استفاده کرد.

البته ذکر این نکته ضروری است که در میان نسل دوم و سوم انقلاب اسلامی باید چهره هایی برای خدمت به مردم برگزیده شوند که بر اساس شایسته سالاری انتخاب می شوند و نه بر اساس رابطه.

کشور زمانی پیشرفت خواهد کرد که عرصه کار و تلاش را به دست افرادی بسپاریم که کارآزموده و ورزیده هستند و اعتقاد قلبی به اصول و مبانی نظام داشته باشند. غفلت از این موارد و پرداختن صرف به اینکه افراد بایستی متعلق به جناح و حزب خاص یا خانواده خاصی باشند، سیستم مدیریت کشور را تضعیف خواهد کرد.

مدیران و برنامه ریزان کشور بایستی با برنامه ریزی منسجم و سازماندهی شده در عمل اثبات کنند که ژن خوب، نسبت سببی و نسبی تأثیری در روند سیاست و سیاست گذاری ندارد بلکه مهمترین شاخص کارایی و کارآمدی افراد است.

(نویسنده: مسعود مرسلپور- مدرس دانشگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *