سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷

دبیر ستاد مرکزی اربعین ازخنثی سازی اقدامات چندین تیم تروریستی علیه زائران خبرداد

انتشار: پنج شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۴۲:۲۳ |
کد خبر: 37872 |
بازدید: 45 views |
بدون دیدگاه


تهران – ابتکارآنلاین: دبیرستاد مرکزی اربعین گفت:چندین تیم تروریستی به صورت گروهی یا انفرادی قصد انجام عملیات تروریستی علیه زائران را داشته اند که با هوشیاری ارتش، پلیس و نیروهای مردمی عراق، اقدمات این گروه‌های تروریستی خنثی شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – مجید آقابابایی همچنین ازبازگشت ۹۳۰هزار نفر از زائران اربعین حسینی تا صبح پنجشنبه به داخل کشور خبر داد.

وی یادآوری کرد: در مجموع، دو میلیون و ۳۵۲ هزار و ۳۰۹ روادید توسط سفارت، کنسولگر‌ی‌های سه گانه عراق و دفاتر ۱۲گانه موقت برای زائرین ایرانی و اتباع خارجی دارای اقامت معتبر در ایران صادر شده که از این ها دو میلیون ۲۳۱ هزار و ۱۹۲ نفر از زائران ایرانی و همچنین ۲۱۰ هزار و ۲۶۸ نفر از اتباع غیرایرانی مقیم یا ترانزیت از مرزهای کشور برای سفر اربعین خارج شده اند.

وی افزود: دیروز حدود ۲۰ هزار نفر از کشور خارج شده و ۱۹۴ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند و میزان ورود زائران به کشور در حال حاضر بیشتر شده است و امروز، فردا و روز شنبه اوج ورود زائران به کشور خواهد بود.

آقابابائی همچنین با توصیه به زائران در رعایت اصول بهداشتی در داخل خاک عراق اظهار داشت: زائران در عراق از خوردن سبزیجات خودداری و فقط از آب معدنی و غذای گرم استفاده و در طول سفر اربعین و بازگشت به کشور حتما نکات بهداشتی را به طور ویژه رعایت کنند.

وی افزود: زائران در بازگشت، اگر آثار بیماری مشکوک و یا حتی سرماخوردگی دارند، حتما به مراکز درمانی و هلال احمر که در پایانه‌های مرزی یا در طول مسیر و یا شهرهای مرزی مستقر هستند مراجعه و پس از طی مراحل درمانی به سمت شهرهای خود حرکت کنند؛ مراکز درمانی و پایگاه های هلال احمر به صورت شبانه‌روزی در پایانه‌های مرزی مستقر بوده و در حال خدمات‌رسانی به زائران هستند.

آقابابائی گفت: زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود با خودروی شخصی دارند، حتما قبل از حرکت استراحت کافی داشته باشند؛ امکانات اسکان و تغذیه در نقاط مرزی پیش‌بینی شده است؛ پس زائران ابتدا به اندازه کافی استراحت کرده و برای بازگشت عجله نکنند و در مسیر هم، با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به اینکه مشکلی برای پذیرش زائران در مرزها با توجه به پیش‌بینی زیرساخت‌ها و وسایل حمل و نقل نداریم تصریح کرد: در حال حاضر تردد در مرزها با سهولت انجام شده و مشکل خاصی وجود ندارد؛ هم اکنون هزار و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس در مرز مهران، ۲۵۰ دستگاه اتوبوس در شلمچه و ۱۵۰ دستگاه اتوبوس در مرز چذابه آماده انتقال زائران به کشور هستند و به صورت منظم و مستمر، اتوبوس به تعداد مورد نیاز وارد استان های ایلام و خوزستان می شود.

وی با بیان این که تعدادی اتوبوس از کشور در داخل خاک عراق برای جابجایی زائران اختصاص داه شده است ادامه داد: البته حدود ۵۰ درصد وسایل حمل ونقل زائران هم وسایل شخصی بوده و حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودوری زائران در پارکینگ‌ها مستقر است و تاکنون هیچ گزارشی درباره وجود مشکل برای بازگشت زائران به دست ما نرسیده است.

آقابابائی در عین حال خاطرنشان کرد: تا دیشب ۳۱ مورد فوتی در داخل عراق و ۱۹ مورد فوتی در داخل کشور به دلایل گوناگون طبیعی و حوادث به ثبت رسیده است.

وی در پایان اظهار کرد:‌ افرادی که روادید اربعین دریافت کرده اند اما تا کنون از کشور خارج نشده اند، از زمان اخذ روادید به مدت سه ماه فرصت دارند به عراق سفر کنند و حداکثر یک ماه در این کشور بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *