یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷

ارائه خدمات درمانی به ۱۶۰ هزار زائر اربعین در مرز مهران

انتشار: چهارشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۰۱:۰۳ |
کد خبر: 37860 |
بازدید: 55 views |
بدون دیدگاه


ایلام – ابتکارآنلاین: رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۱۶۰ هزار زائر اربعین برای دریافت خدمات درمانی به پایگاه ها، درمانگاه ها، بیمارستان های صحرایی و مراکز درمانی مستقر در مرز مهران و دیگر مناطق استان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۴۰ هزار نفر به صورت سرپایی مداوا شدند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – دکتر علی دل پیشه اظهار کرد: از این تعداد ۴۱۵ زائر مورد عمل جراحی قرار گرفته و یک هزار و ۶۵۵ زائر در طول ۱۰ روز نخست تردد زائران در مراکز درمانی استان بستری شده اند.

وی یادآور شد: همچنین در این مدت سه هزار و ۱۰۰ مورد فراخوان آمبولانس ثبت شده و ۹ زائر توسط بالگرد هوایی اورژانس به مراکز درمانی استان منتقل شده اند و ۱۹ زائر نیز برای دریافت خدمات تخصصی تر به خارج از استان اعزام شده اند.

**سه بیمارستان صحرایی و چهار درمانگاه شبانه روزی در مرز مهران فعال است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: بخش درمان بیمارستان امام حسین(ع) مهران به عنوان خط مقدم خدمات‌دهی درمانی به زائران به طور کامل تجهیز شده و سه بیمارستان صحرایی شامل بیمارستان های صحرایی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی با سفارش کمیته سلامت اربعین در مرز مهران استقرار یافته است.

دکتر دل پیشه اظهار کرد: چهار درمانگاه شبانه روزی نیز در مرز بین المللی مهران با دارا بودن پزشک عمومی، دندانپزشکی و سایر رشته ها همچون بهداشت مادران و کودکان فعال است.

وی استقرار بیمارستان صحرایی در مهران به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال به صورت دائمی، ارتباط بی‌سیم تمام آمبولانس‌های فوریت پزشکی استان، پایه ریزی سیستم های مخابراتی و اطلاع رسانی در پایانه های پایانه مرزی و کنترل سلامت زائران توسط دوربین های چرخان ۳۶۰ درجه از دیگر اقداماتی است که امسال در ایام اربعین انجام شده است.

**استقرار ۸۳ پایگاه فوریت های پزشکی با ۲۱۰ آمبولانس و پنج فروند بالگرد/آمبولانس ها در زمان ۸ تا ۱۰ دقیقه در محل حادثه حاضر می شوند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۸۳ پایگاه فوریت پزشکی در سراسر استان برای ارائه خدمات اورژانسی به زائران مستقر است و آمبولانس های این پایگاه ها در مدت زمان ۸ تا۱۰ دقیقه پس از درخواست امداد در محل حادثه حاضر می شوند.

دکتر دل پیشه یادآور شد: ۲۰۰ دستگاه آمبولانس سبک، ۱۰ اتوبوس آمبولانس، پنج فروند بالگرد هوایی و چندین دستگاه موتورآمبولانس در مسیر تردد زائران اربعین در این استان مستقر شده و بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر پرسنل بهداشتی و درمانی از دانشگاه های علوم پزشکی ایلام و ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور نیز در ایام تردد زائران اربعین حسینی به زائران خدمت می کنند.

**نیروهای بهداشتی درمانی در ۱۰ درمانگاه حد فاصل نجف و کربلا نیز به زائران خدمات رسانی می کنند

وی با بیان اینکه در کشور عراق نیز خدمات لازم به زائران ارائه می شود، افزود: نیروهای بهداشتی و درمانی کشورمان در بیمارستان صحرایی مستقر در فاصله بین شهر مهران و شهر کوت عراق و همچنین در ۱۰ درمانگاه در حد فاصل بین شهرهای نجف و کربلا در ایام اربعین به زائران خدمات رسانی می کنند.

وی یادآور شد: همچنین طبق تفاهم نامه امضا شده بین وزارت بهداشت ایران و عراق، زائران برای دریافت خدمات مراکز درمانی عراق پذیرفته می‌شوند.

**غربالگری بیماری های عفونی زائران اربعین در گیت های ورودی مرز مهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه جلوگیری از ورود بیماری های عفونی و واگیر به کشور از مهمترین اهداف وزارت بهداشت است، گفت: تمامی زائران اربعین در زمان بازگشت از عراق در گیت های ورودی به مرز مهران توسط نیروهای مبارزه با بیماری های دانشگاه مورد غربالگری بیماری های عفونی قرار می گیرند.

دکتر دل پیشه یادآور شد: در این راستا ۲۰ تیم سیار دانشگاه علوم پزشکی به صورت شبانه روزی در مرز مهران و دیگر مسیرهای ورودی به استان، کار غربالگری تب سنجی زائران اربعین را انجام می دهند.

وی تاکید کرد: افرادیکه پس از بازگشت از این سفر معنوی دچار تب بالا باشند، به مسیر دیگری هدایت شده و فرآیند درمانی روی آنها انجام می شود تا ضمن اطمینان از سلامت این زائران از ورود هرگونه عوامل بیماری زا به داخل کشور جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، تردد زائران از مرز مهران از ابتدای ماه صفر تاکنون از یک میلیون و ۱۲۳ هزار نفر فراتر رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *