چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

مرز خسروی از شرایط لازم برای تردد زائران حسینی برخوردار است

انتشار: سه شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۴۳:۱۴ |
کد خبر: 37199 |
بازدید: 49 views |
بدون دیدگاه


قصرشیرین – ابتکارآنلاین: سخنگوی ستاد مرکزی اربعین و معاون مدیرکل امنیتی وزارت کشور از مرز خسروی به عنوان یک مرز قدیمی و با استاندارد بین المللی نام برد و گفت: این مرز اکنون از شرایط لازم برای تردد زائران حسینی برخوردار است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا -شهریار حیدری افزود: پایانه مسافری مرز خسروی از امکانات لازم برخوردار و از ویژگی های بسیار خوب این مرز، نزدیکی آن به بغداد است.

وی اظهار داشت: در چند سال گذشته کمتر از ظرفیت این مرز برخوردار بوده ایم که علت آن نیز به دلیل ناامنی های داخل عراق بود اما هم اکنون امنیت عراق تا حدود زیادی ارتقا یافته است.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط توپوگرافی مرز رسمی خسروی، این مرز در صورت نیاز به راحتی قابل ارتقا و توسعه است.

وی از دیگر مزایای خوب مرز رسمی خسروی را برخورداری از خدمات عمومی نظیر هتل، زائرسرا و مهمان سرا عنوان کرد و گفت: امکانات موجود در این مرز و همچنین شهر قصرشیرین در مقایسه با سایر مرزها بی نظیر است.

سخنگوی رسمی ستاد اربعین گفت: مرزهای شلمچه، چذابه و مهران نیز از شرایط مناسب برای تردد زائر و تبادل کالا برخوردار هستند.

حیدری ادامه داد: براساس اعلام سفیر عراق در کشورمان تاکنون ۵۰۰ هزار ویزای اربعین برای شهروندان کشورمان صادر شده است.

وی افزود: ۲ هزار و ۴۰۰ شرکت زیارتی و همچنین سه شرکت مورد تایید سفارت عراق در امر دریافت مدارک برای صدور ویزا اقدام می کنند و همچنین چهار دفتر دائم کنسولی عراق در کرمانشاه ، اهواز ، مهران ، مشهد و ۱۲ دفتر موقت صدور ویزا در نقاط مختلف جغرافیایی کشور در راستای صدور ویزا اقدام می کنند.

وی ادامه داد: روند ثبت نام زائران و صدور ویزا عادی است و تمام امکانات و خدمات برای اسکان و تغذیه زائران در داخل و همچنین خارج از مرزها به سمت عتبات عالیات فراهم شده است که با آغاز تردد رسمی زائران مستقر خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اوضاع داخلی اقلیم کردستان عراق گفت: تاکنون این امر مشکلی در تردد زائران اربعین ایجاد نکرده است.

به گفته حیدری، پایانه مرزی منذریه در آن سوی مرز رسمی خسروی تحت مدیریت دولت مرکزی عراق است و قرار شد مسیر مرز منذریه تا کربلا، نجف و بغداد از سوی نیروهای عراقی تامین شود تا زائران با امنیت کامل در این مسیر تردد داشته باشند.

با پیگیری مسئولان استان و با ابلاغ نامه ای از سوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، اکنون این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شده است.

طبق تصمیم ستاد مرکزی اربعین قرار است امسال ۵۰۰ هزار تن از زائران کشورمان و زایران اتباع خارجی از مرز رسمی خسروی در ایام اربعین حسینی به کربلای معلا عزیمت کنند.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *