چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

بهانه ای که “ترامپ” بدست کینه توزان داخلی داد!

انتشار: دوشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۰۰:۳۳ |
کد خبر: 37143 |
بازدید: 67 views |
بدون دیدگاه


بعد از سخنان گستاخانه ترامپ و بازتاب های داخلی و خارجی آن، بار دیگر اصل پابرجا و همیشگی ایرانیان یعنی “ایستادگی در مقابل زورگویان” طنین انداز شد، بطوریکه همه اقشار یکصدا و متحد حمایت خود را از ایران و ایرانی به نمایش گذاشتند.

پس از گذشت یک سال و نیم از برجام که روزهای سختی بر آن گذشت، حالا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام می کند که “پایبندی ایران به برجام را تأیید نمی‌کنیم”. جملات رئیس جمهوری آمریکا که نشان دهنده عدم تسلط وی به الفبای سیاست است بسیاری را دلشاد کرد.

شادی دشمنان ایران از این مسئله امری طبیعی است چرا که از دیرباز تاکنون تاب موفقیتهای ایران را نداشته و ندارند اما ظاهراً اظهارات نسنجیده ترامپ اندک افرادی را که در انتخابات اردیبهشت ماه ناکام ماندند و هنوز کینه و ستیزه جویی مبارزات انتخاباتی در دل دارند را نیز شادمان کرد، فارغ از اینکه ستیزه جویان داخلی فراموش کرده اند تهدیدات واهی آمریکا برای ایران عادی شده است. ای کاش وفاق و همدلی در مسائل داخلی نیر وجود داشت!

به گفته اندیشمندان سیاست داخلی و خارجی، آمریکا تقریبا در مواضع خود علیه برجام و ایران تنهاست و حتی متحدان قدیمی وی در اروپا یعنی بریتانیا و فرانسه در واکنش به اظهارات ادامه‌دار ترامپ در ماه‌های اخیر علیه توافق هسته ای پایبندی خود را به برجام اعلام کرده‌اند.

ترامپ پس از رسیدن به ریاست جمهوری همیشه سعی داشته ایران را تحت فشار قرار دهد و از حربه‌هایی مانند برنامه موشکی و توافق هسته‌ای استفاده کرده است اما برخی تصور می کنند سیاست های دیپلماسی کشور غلط بوده که اکنون با چنین واکنشی از دولت آمریکا مواجه شده ایم.

علاج زورگویی های دشمنان این مرز و بوم بارها در سخنان مقام معظم رهبری آمده است و آن “وحدت” است. پس بایستی در این شرایط با اتکا به رهنمودهای رهبر انقلاب و حفظ وحدت بین آحاد جامعه بتوانیم در برابر توطئه‌های دولت آمریکا بایستیم.

خاصیت انقلاب اسلامی این است که تمام تهدیدها را به فرصت تبدیل کند. باید در شرایط حاضر بجای اظهار سخنان برخاسته از کینه توزی های انتخاباتی و مأیوس نمودن مردم، بدانیم بهترین پاسخ در مقابل سخنان نابخردانه دشمنان، انسجام و وحدت ملی در سطح مسئولان و مردم است.

(نویسنده : مسعود مرسلپور – مدرس دانشگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *