چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

بازسازی پل بعثت آبادان، شاهکار مهندسی دفاع مقدس

انتشار: یکشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۴۹:۴۱ |
کد خبر: 37135 |
بازدید: 58 views |
بدون دیدگاه


آبادان – ابتکارآنلاین: عملیات بازسازی میدانی پل بعثت، شاهکار مهندسی رزمی تاریخ دفاع مقدس روز یکشنبه در اروندکنار آبادان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – این پل در عملیات والفجر هشت بسیار حیاتی بود و در موفقیتهای رزمندگان اسلام نقش بسیار بالایی داشت.

عملیات والفجر هشت، در دهه فجر سال ۱۳۶۴ آغاز شد و در ۲۲ بهمن ماه همان سال با اهتزاز پرچم گنبد مقدس رضوی، بر فراز مسجد جامع بندر راهبردی فاو عراق و پیروزی کامل رزمندگان اسلام پایان یافت.

یکی از مهمترین مسائل عملیات والفجر هشت چگونگی تدارک رسانی و پشتیبانی از هزاران نفر رزمنده در آن سوی اروندرود پس از تصرف شهر فاو بود.

در ابتدا پشتیبانی و تدارکات جنگ با استفاده از شناورهای سبک و پل خضر و همچنین با کمک تعدادی بارج و یدک کش سبک، انجام می شد.

پل عظیم بعثت به منظور پشتیبانی رزمندگان اسلام در منطقه علمیاتی فاو عراق توسط یگان های رزمی مهندسی جهاد سازندگی و در مدت کوتاهی طرح و اجرا شد.

نیروهای مهندسی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی، توانستند با به کارگیری حدود سه هزار و ۴۰۰ لوله نفتی ۵۶ اینچی و با یک طرح مهندسی دقیق، چنین پلی را به طول حدود ۶۰۰ متر و عرض حدود ۱۲ متر و با عمق حدود ۸ متر احداث کنند.

یکی از طراحان و مهندسان ساخت پل عظیم بعثت روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: بازسازی مجدد بخشی از پل عظیم بعثت با موافقت و کمک سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در یادمان شهدای عملیات والفجر هشت اروند کنار اجرا می شود.

سیدهاشم بنی هاشمی افزود: برای بازسازی ۵۰ متر از پل بعثت ۱۰۰ لوله از لوله های پل قدیمی بعثت در سالهای گذشته از اروندرود خارج شده و به استان های مختلف کشور منتقل و بازسازی شدند.

وی اظهار کرد :نحوه بازسازی پل به همان شیوه ساخت پل بعثت در زمان جنگ است و می توان از آن به عنوان یک اسلکه چند منظوره نیز بهره گرفت.

بنی هاشمی ساخت پل بعثت را بیانگر بلوغ مهندسی سنگرسازان بی سنگ جهاد سازندگی در هشت سال جنگ تحمیلی توصیف کرد و بیان کرد: ثبت علمی جهانی ساخت این پل در دستور کار است.

شهرستان آبادان که در کنار اروندرود قرار دارد یکی از مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس بود و بسیاری از عملیاتهای جنگی در همین منطقه طراحی و اجرا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *