راهکارهای حل آسیب های اجتماعی در روایات اهل بیت(ع) نهفته است | ابتکار آنلاین
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

راهکارهای حل آسیب های اجتماعی در روایات اهل بیت(ع) نهفته است

انتشار: سه شنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۰۸:۲۷ |
کد خبر: 36984 |
بازدید: 65 views |
بدون دیدگاه


تهران – ابتکارآنلاین: نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به این که راهکارهای علاج آسیب های اجتماعی در روایات اهل بیت (ع) وجود دارد، تصریح کرد: این راهکارها را پیامبر وائمه معصومین بیان فرموده اند اما متاسفانه به آنها بی توجهی شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در جلسه تواصی به حق در جمع کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه عمل کردن به نکات مطرح شده در احادیث نورانی پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(علیهم السلام) می تواند از بروز آسیب های اجتماعی در جامعه جلوگیری کند، افزود: برای اصلاح هر جامعه ای باید متناسب با شرایط و مذهب حاکم بر آن، آسیب شناسی صورت گیرد.

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت نمونه هایی از آسیب های جامعه کنونی را برشمرد و از نحوه انتشار برخی از این آسیب ها در رسانه های ارتباط جمعی و روزنامه ها ابراز تاسف کرد و گفت: این نوع برخورد با آسیب های اجتماعی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه مشکلات جدیدی را هم برای جامعه بوجود می آورد و به نوعی ترویج آسیب و گناه محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی معضلات مانند اعتیاد به نوعی مطرح می شود که نه تنها قبح این عمل زشت را کم نمی کند بلکه آن را عادی نیز جلوه می دهد، افزود: وقتی فردی با کمال گستاخی در قاب تلویزیون این مطلب را بیان می کند در واقع از قبح این کار زشت درجامعه کاسته می شود.

وی افزود: وظیفه قانونی مسئولان مربوطه، مقابله با این نوع آسیب هاست و اگر کسی تخلف و یا کوتاهی کرد باید با او برخورد شود.

وی با بیان آیه از قرآن کریم که ‘آنهایی که دوست می دارند کارهای زشت و ناپسند در جامعه شیوع پیدا کند خدا برای آنها عذاب سخت و دردناکی درنظر گرفته است’ تاکیدکرد: این همان ملاک قرآنی است که به ما می گوید نباید به انتشار کارهای خلاف و زشت درجامعه دست زد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه متاسفانه دامنه برخی از آسیب های اجتماعی نسبت به گذشته گسترده تر شده است به نمونه هایی از آن اشاره کرد و گفت: نقل و انتشار بدون نقد و تحلیل این گونه آسیب ها در رسانه ها و مطبوعات کار درستی نیست و از قبح گناه کاسته و باعث می شود که این نوع آسیب ها کم کم عادی شود.

وی افزود: راهکار حل این معضلات را پیامبر(ص) و ائمه (ع) بیان فرموده اند ولی متاسفانه نسبت به آنها بی توجهی صورت می گیرد.

نماینده ولی فقیه افزود: ترس از خدا موجب می شود که گناه و معصیت در جامعه کم شود، معنای ترس از خدا هم این است که ما باید از گناهانمان بترسیم و نه از خدا، چرا که حضرت باریتعالی، ارحم الراحمین و غفارالذنوب است و عادلانه با گناهان انسان برخورد می کند.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) گفت: آن حضرت می فرمایند، توسعه تقوی درجامعه موجب می شود همه وجود انسان در محضر خدا قرار گیرد، تلاشگر باشد، راست بگوید و زبانش را به دروغ و حرف زشت باز نکند، امانتدار بوده و اخلاق نیکو داشته باشد، با همسایه خوب رفتار و مردم را با عمل نیک خود جذب کند و همیشه زینت باشد.

وی تصریح کرد: اگر این دستورالعمل ها را عمل کنیم آسیب های اجتماعی در این حد گسترده رشد نمی کند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه برلزوم توجه به مبانی دینی در جامعه تاکیدکرد و گفت: با خارج شدن از این مسیر برای خود و دیگران گرفتاری و مشکل درست می کنیم که یک نمونه آن را قبل از حج گذشته مشاهده کردید.

وی افزود: درآن زمان عده ای مردم را ناراحت و دل مردم خالی کردند ولی چه اتفاقی افتاد، درنهایت حج به خوبی انجام شد.

وی اظهارکرد: این تصور که بنشینیم تا دیگران خود را اصلاح کنند و بعد جامعه اصلاح شود، اشتباه است؛ پیام قرآن این است که اصلاح را از خود، خانواده و زندگی مان شروع کنیم تا رفته رفته این فرهنگ به سایرین هم سرایت پیدا کند و جامعه به سمت اصلاح حرکت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *