جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

آئین سنتی بنی اسد در شهرستان پیشوا اجرا شد

انتشار: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۲۶:۳۶ |
کد خبر: 36714 |
بازدید: 46 views |
بدون دیدگاه


پیشوا – ابتکارآنلاین: همزمان با سومین روز از شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آئین سنتی بنی اسد روز سه شنبه در شهرستان پیشوا شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – در این مراسم معنوی که همه ساله در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) برادر بلافصل امام رضا (ع) برگزار می شود ، انبوه عزاداران سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در صحن مطهر این امامزاده واجب التعظیم اجتماع کرده و گوشه ای از مصائب خاندان عصمت و طهارت را به تصویر می کشند.

زائران و مجاوران حاضر در صحن مطهر امامزاده جعفر (ع) در قالب هیات های عزادارسینه زنی و زنجیر زنی به عزاداری پرداخته و این مصیبت عظما را به محضر امام زمان (عج) و این امامزاده جلیل القدر تسلیت گفتند.

مداحان اهل بیت عصمت و طهارت بر سردادن نوحه و شعرهای مذهبی در غم جانکاه شهدای مظلوم کربلا ،با کاروان اسرای دشت کربلا همنوا شدند .

در مراسم معنوی و تاریخی بنی اسد که از قدمتی ۲۰۰ ساله برخوردار بوده و به ثبت آثار معنوی شهرستان پیشوا نیز رسیده ، عده ای ازمردم در قالب دسته های سینه زنی در حالی که لباس های سنتی بر تن دارند به صحن مطهر وارد شده و در اقدامی نمادین اقدام به جمع آوری پیکر شهدای دشت کربلا می کنند .

این افراد به صورت نمادین پیکرشهدای دشت کربلا را که سه روز بر روی زمین باقی مانده بودند را جمع آوری کرده و در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) می گردانند.

هیات های عزاداری در این بین با برپایی مراسم زنجیر زنی و سینه زنی دور این گروه بر معنویت این مراسم افزوند.

بنی اسد همان گروهی است که ۲ روز پس از شهادت شهدای دشت کربلا اقدام به جمع آوری بدنهای مطهر آنها نمودند.

مراسم معنوی بنی اسد برای مردم شهرستان پیشوا از تقدس و معنویت خاصی برخوردار است و قیام خونین مردم دشت ورامین در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ از همین مراسم و از صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) آغاز گردید.

مردم در مراسم بنی اسد سال ۱۳۴۲ که مصادف با ۱۵ خرداد همان سال شده بود ، با شنیدن خبر دستگیری امام خمینی (ره) کفن برتن کرده و پای پیاده به سمت تهران به حرکت در آمدند .

مردم عزادار و کفن پوش پیشوا با همراهی مردم ورامین در پل باقرآباد در برابر نیروهای تا به دندان مسلح رژیم سفاک شاه قرار گرفتند و توسط آنان با رگبار بسته شدند و تا ثابت کنند که مردم این دیار به خوبی پیام عاشورا را درک کرده و هیچ گاه سر تعظیم در برابر ظلم فرو نخواهند آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *