سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

مردم تهران برای جلوگیری از نابودی تالاب بندعلیخان کمک کنند

انتشار: شنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۳۷:۴۹ |
کد خبر: 34407 |
بازدید: 113 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: فرماندار ورامین از مردم شهر تهران خواست تا به منظور جلوگیری از نابودی تالاب بندعلیخان به کمک مردم و مسئولان شهرستان ورامین آمده و با تشکیل کمپین های زیست محیطی درفضای مجازی ، از این سرمایه ملی حفاظت کنند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمدرضا یوسفی گفت: تالاب فصلی بند علیخان ، مهمترین مانع برابر پیشروی کویر و گسترش ریزگردها در مناطق مختلف استان تهران است ، تالابی که با نابودی آن نه تنها شهرستان ورامین که کل استان تهران در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

وی افزود : در سال های گذشته کرانه های این تالاب همانند دریاچه ای عظیم محل زیست هزاران پرنده مهاجر بود و از موهبت آن ، اراضی مرتعی جنوب شهرستان ورامین سیراب شده و سدی عظیم در برابر پیشروی کویر به وجود می آمد ولی امروز بیش از ۲۵ هزار هکتار عرصه این تالاب در خطر نابودی کامل قرار دارد که احیاء مجدد آن به عزم جدی تمامی مردم و مسئولان نیاز دارد.

وی اظهار کرد: اگر به گفته مسئولان با خشک شدن دریاچه ارومیه ، زندگی چند استان کشور با خطر مواجه می شود ، با نابودی بند علیخان نیز زندگی بیش از ۱۴ میلیون نفر ساکن استان تهران با خطر جدی مواجه می شود و این خطری است که همه افراد باید در جریان آن قرار گیرند.

یوسفی تأکید کرد: مردم تهران باور داشته باشند که با نابود شدن تالاب بندعلیخان ، دیگر شهر تهران نیز قابل سکونت نخواهد بود و زندگی در آن با مشکلات عدیده ای مواجه می شود.

وی تصریح کرد: به گفته مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست تفاوت زیاد دمای شب و روز ، حرکت به سمت بیابانی شدن و کاهش ظرفیت گرمایی و کوچ پرندگان از شهر تهران ناشی از نابودی تالاب بندعلیخان است.

فرماندار ورامین اظهار کرد: برای احیاء مجدد تالاب بندعلیخان استفاده از اعتبارات شهرستانی و استانی کفایت نمی کند بلکه باید علاوه بر اعتبارات ملی از کمک و مشارکت مردم شهر تهران نیز استفاده کرد.

یوسفی افزود : مردم شهر تهران باید از خطرات ناشی از خشک شدن تالاب بندعلیخان آگاهی پیدا کنند و با تشکیل کمپین های زیست محیطی در فضاهای مجازی ، آگاهی لازم به مسئولان و ضرورت توجه ویژه به این منطقه زیست محیطی را یادآوری کنند.

وی گفت : برخی از تابلوهای تبلیغاتی مهم شهر تهران باید با کمک مسئولان مدیریت شهری تهران به احیاء تالاب بندعلیخان اختصاص یابد تا این امر به حساسیتی ویژه برای مردم کل استان تبدیل شود.

نماینده دولت در شهرستان ورامین گفت : اگر هر فرد از مردم شهر تهران تنها روزانه یک لیتر در مصرف آب صرفه جویی کرده و آن را به احیاء تالاب بندعلیخان اختصاص دهند ، این تالاب بار دیگر حیات مجدد خود را از سر می گیرد.

وی تأکید کرد: تا نابودی کامل این تالاب فرصت اندکی باقی است و امروز باید برای رفع آن چاره ای اندیشید.

تالاب فصلی بندعلیخان در ۴۵ کیلومتری جنوب دشت ورامین واقع شده است.

این تالاب فصلی که بیش از ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد ، همه ساله در فصول سرد سال پذیرای هزاران پرنده مهاجر بوده که در سال های اخیر به دلیل خشکی آن ، هیچ پرنده ای به آن مهاجرت نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *