سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

تولید ۱۴۰ هزار اصله نهال در نهالستان دماوند

انتشار: شنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۲۱:۲۶:۲۹ |
کد خبر: 34405 |
بازدید: 105 views |
بدون دیدگاه


دماوند – ابتکارآنلاین: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند از تولید ۱۴۰ هزار اصله نهال در یکی از نهالستان های بزرگ منابع طبیعی کشور در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – علی خلیلی افزود: شهرستان دماوند یکی از بزرگترین نهالستان های منابع طبیعی را دارد که این نهالستان در سال گذشته تاکنو ن ۱۴۰ هزار اصله نهال تولید کرده است.

وی بیان کرد: این نهالستان که در مساحتی حدود ۱۲هکتار احداث شده در حال حاضر به عنوان بزرگترین نهالستان منابع طبیعی در شرق استان تهران مطرح است که تاکنون توانسته با تولید بیش از ۲۶۰ هزار اصله نهال گلدانی و زمینی نهالهای مورد نیاز منابع طبیعی استان تهران و شهرستانهای مجاور را تا حدودی تأمین کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند به برخی گونه های تولید شده در این نهالستان اشاره کرد و افزود: گونه های تولید شده در این نهالستان شامل گردو، زبان گنجشک، تبریزی، صنوبر، اقاقیا، عرعر، سرو نقره ای، سرو خمره ای، داغداغان، کاج سیاه، بادام، بنه، زرشک، افرای سیاه، ارغوان و زیتون تلخ است که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه سازگاری فراوانی با شرایط کوهستانی داشته و قابلیت کشت در استان های دامنه جنوبی البرز را دارند.

**توسعه نهالستان منابع طبیعی در انتظار تخصیص اعتبار

وی با بیان اینکه این نهالستان ظرفیت های لازم را برای تولید نهال به میزان بیش از ۲میلیون اصله دارد اظهار کرد: در صورت تخصیص اعتبارات لازم و تکمیل زیرساخت های مورد نیاز این نهالستان می تواند به یکی از مهمترین و بزرگترین نهالستان های کشور تبدیل شود و نیاز بخش بزرگی از استان های دیگر را برای کاشت نهال تأمین کند.

به گفته خلیلی؛ در حال حاضر تعداد ۱۴۰هزار اصله نهال تولید شده در این نهالستان آماده انتقال به اراضی مستعد کاشت می باشد.

این نهالستان بزرگ با نام ایستگاه تولید بذر مرغوم در منطقه گیلاوند دماوند واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *