سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

پوستر کنگره بین المللی شمس تبریزی در خوی رونمایی شد

انتشار: سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۵ / ساعت ۲۱:۱۸:۴۶ |
کد خبر: 25366 |
بازدید: 96 views |
بدون دیدگاه


ارومیه- ابتکارآنلاین: پوستر کنگره بین المللی شمس الحق تبریزی روز سه شنبه طی آیینی با حضور نماینده ویژه استاندار و جمعی از مسئولان محلی شهرستان خوی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – آیین رونمایی از این پوستر در آستانه برگزاری کنگره بین المللی شمس تبریزی در خوی و جلسه هماهنگی این رویداد فرهنگی با حضور فرماندار خوی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و نماینده ویژه استاندار آذربایجان غربی و اعضای هیات مدیره موسسه تولیت شمس تبریزی برگزار شد.

فرماندار شهرستان خوی در این آیین گفت: شمس تبریزی به عنوان یک ظرفیت مهم فرهنگی و میراث معنوی در سطح ملی و حتی فراتر شناخته شده است.

حسین سیوانی اصل با اشاره به این که در معرفی این عارف نامی ضعف هایی وجود دارد و باید گام های بلندی در این زمینه برداشته شود، افزود: امیدواریم با تمام تلاش ها و و برنامه های انجام شده، شهرستان خوی با وجود مزار شمس تبریزی مانند یک ستاره درخشان در کشور بدرخشد.

وی گفت: شمس تبریزی یک ظرفیت ملی است و شهرستان خوی می تواند به عنوان محور فرهنگ ملی و مذهبی، از طریق تبریز به عنوان زادگاه و خوی به عنوان بارگاه و قونیه به عنوان مریدگاه شمس شناخته و معرفی شود.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای همایش ها و برنامه های مربوط به شمس تبریزی اضافه کرد: با برنامه ریزی بهتر و استفاده از ظرفیت شهرستان می توان برنامه های درخور شان و در سطح ملی و حتی فراملی برگزار کرد.

فرماندار خوی از حمایت های معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار آذربایجان غربی در فراهم شدن مقدمات برگزاری این رویداد فرهنگی تقدیر کرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و نماینده ویژه استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های متعدد فرهنگی شهرستان خوی اظهار کرد: خوی می تواند در سطح کشور با وجود مزار شمس تبریزی به یک مرکز فرهنگی تبدیل شود.

هوشنگ عطاپور بر لزوم برگزاری بهتر برنامه های مرتبط با شمس تبریزی نسبت به سال های گذشته و انعکاس ملی این برنامه ها تاکید کرد.

بر اساس اسناد متقن و مورد تایید محققان، بارگاه شمس تبریزی در خوی واقع شده است و به این سبب روز شمس به تاریخ هفتم مهر در تقویم کشور ثبت شده و هر ساله کنگره های علمی و فرهنگی مختلفی در شهرستان خوی به همین مناسبت و در زادروز شمس برگزار می شود.

امسال کنگره بین المللی شمس الحق تبریزی از چهارم تا هفتم مهر ماه در خوی برگزار خواهد شد.

محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ملقب به شمس الدین یا شمس تبریزی (زادهٔ ۵۸۲ – درگذشتهٔ ۶۴۵ هجری قمری) از صوفیانِ ایرانی مشهور سدهٔ هفتم هجری است.

شهرستان خوی در آذربایجان غربی در مرز کشور ترکیه واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *