سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

توغ شیخ رضا آیین مذهبی ۴۰۰ ساله در کاشان

انتشار: پنج شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۴ / ساعت ۲۲:۰۳:۰۸ |
کد خبر: 15728 |
بازدید: 354 views |
بدون دیدگاه


کاشان- ابتکارآنلاین: همزمان با شب هشتم محرم توغ (طوغ) شیخ رضا از خانه متولی آن (بابای توق) واقع در محله سرسنگ کاشان شامگاه چهارشنبه در مراسمی همراه با دمامه زنی و علم کشی به سوی حسینیه توغ شیخ رضا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا -در این آیین ، عزاداران حسینی براساس سنتی ۴۰۰ ساله توغ شیخ رضا را با همراهی جمعیت انبوهی از مردم شهرستان کاشان که ارادت خاصی به این توغ دارند تا حسینیه توق شیخ رضا بدرقه کردند.

با حضور توغ در حسینیه، مداحان سنتی با اشعاری که هرساله بصورت یکسان خوانده می شود به سینه زنی در سوگ سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند.

توغ کلمه ای ترکی دربردارنده معانی رایج پرچم، بیرق و علم است که املای آن به گونه طوق نیز مرسوم شده؛ توغ زبانه ای از فولاد به عرض تقریبی هفت سانتی متر و به طول یک تا یک و نیم متر و قطری حدود سه میلی متر است که سر آن به شکل گلابی قلم زده و از پایین به شکل قلب متصل است و سطح این سینی هم قلم زده و کلماتی از قرآن و یا چیز دیگری متناسب با موضع، پنجره وار کنده شده و دور آن به فواصلی چله هایی مانند پیکان نیز وصل است.

در پایین آن لوله آهنی است که سر چوبی به قطر نزدیک ۲۰ سانتی متر و بلندی دو تا سه متر در آن است و طاقه شال ترمه ای به آن گره می زنند و در مواقعی که به اصطلاح «دسته» حرکت می کند، شالی به کمر بسته و ته چوب را در آن گذاشته و به طور قائم می برند.

توغ شیخ رضا در ابتدا در آستان ملکوتی امام هشتم نگهداری می شد، اما توسط یکی از اهالی محله سرسنگ کاشان به نام شیخ رضا که افتخار خادمی حضرت را داشته به عنوان سوغاتی ماندگار از مسیر مشهد تا کاشان با استقبال جمعیت زیادی از توغ، منزل به منزل و شهر به شهر آورده می شود تا اینکه این آیین از آن به بعد در این شهر مرسوم و ماندگار می شود.

برداشتن توغ شیخ رضا در کاشان در روزهای هشتم و در روز عاشورا انجام می گیرد، در این روزها توغ پیشاپیش و در جلو هیات برای مراسم عزاداری در بازار کاشان حرکت داده می شود.

مراسم سنتی دوره توغ شیخ رضا همچنین در صبح تاسوعا برگزار می شود که عزاداران و ارادتمندان به سالار شهیدان همراه با توغ شیخ رضا در مجالس شرکت می کنند و با خواندن مرثیه های سنتی و اشعار محتشم کاشانی و تراب به عزاداری می پردازند.

توغ شیخ رضا تا شب ششم شهادت سالار شهیدان مصادف با شب شانزدهم محرم الحرام در حسینیه می ماند و در شب پایانی عزاداری هیات توغ شیخ رضا طی مراسمی توغ را از حسینیه به سمت منزل متولی یا بابای توغ برده و تا محرم آینده ارادتمندان برای زیارت به منزل متولی مراجعه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *