دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

مصاحبه با حسین ترک جوش جوان پر ذوق و آینده ساز کشور

انتشار: یکشنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۴ / ساعت ۱۷:۳۷:۴۹ |
کد خبر: 12730 |
بازدید: 3,353 views |
بدون دیدگاه


ورامین- ابتکارآنلاین: حسین ترک جوش کارگردان جوان و خوش ذوق عرصه تئاتر که نمایش «پنجره در پنجره» که نمونه ی نمایش متنی اجتماعی بارگه های مذهبی و موضوع اصلی داستان به دفاع مقدس برمی گردد را در پرونده کاری خود دارد، قرار است به زودی فیلم جدیدی را کارگردانی نماید.

از این رو تصمیم به مصاحبه با این جوان پرذوق و آینده ساز کشور عزیزمان گرفتیم.

از خودتان بگویید و اینکه از چه زمانی فعالیت خود را در این عرصه آغاز کردید؟

من از کودکی و در دوران مدرسه شروع به انجام فعالیت در این زمینه کردم و فعالیت حرفه ای خود را از سال ۸۰ و در عرصه تئاتر آغاز کرده و بعد از مدتی وارد دنیای تصویر شدم.

در رابطه با داستان پنجره در پنجره بگویید و اینکه شخصیت ها در این داستان چگونه بودند؟

این نمایشنامه داستان چند خانواده با قومیت های مختلف بود که در همسایگی یکدیگر زندگی می کردند. در میان این آدم ها، رزمنده ای است که دیگران او را جدی نگرفته و با او مراوده ای ندارند، اما این رزمنده که نقال بوده است داستان جبهه و بچه های جنگ را به صورت نقالی برای همسایه های خود تعریف می کند اما آنها باز هم به او توجهی نمی کنند تا اینکه با رفتن آن رزمنده همسایه ها به خود آمده و برای یافتن و دلجویی از او به مشهد رفته و ۲۰ سال طول می کشد تا بتوانند او را به منزل خود بازگردانند.

شیوه اجرایی این نمایش چگونه بود؟

شیوه اجرای این نمایش با یک شیوه جدید که ترکیبی از نور و صدا بود، اجرا شد. در حقیقت صحنه ای که برای این نمایش در نظر گرفته بودیم دکور خاصی نداشت و کلیت کار با همان نور و صدا بود و گاهی شاهد بازی با سایه در کار بودیم.

آیا پرداختن به موضوع شهدا و دفاع مقدس از دغدغه های شما محسوب میشود؟

بله، شهدا قشنگ ترین و زیباترین تابلوها و صحنه ها را نقش آفرینی کردند، ساخت نمایش و فیلم هایی با موضوع دفاع مقدس گامی موثر در ارتقای هنری تئاتر، سینما و تلویزیون است. من به موضوعات دفاع مقدس علاقه مند هستم و صد در صد در کارهای آتی خودم به این موضوع خواهم پرداخت اما معتقدم که دیگر زمان نشان دادن سنگر، یا دوره حاجی، حاجی، یاسر، یاسر گذشته است و باید شیوه های جدید و بکرتری را برای بیان حرف های خودمان انتخاب کنیم به همین علت تلاش من بر این است که موضوع دفاع مقدس را طوری برای مخاطب بیان کنم که از آن دلزده نشود، من حتی در حال نگارش دو فیلمنامه در رابطه با دفاع مقدس نیز هستم که در آنها نیز با نگاهی نو به این موضوع پرداخته ام.

کار در عرصه تئاتر برای جوانانی همانند شما آیا به آسانی صورت میگیرد؟

هر کاری سختی های مربوط به خودش را دارد اما مسئله ای که ما با آن مواجه هستیم به نقل قول از مرحوم محمد باباوند که یکی از کارگردانان جوان عرصه تئاتر دینی بود، اعتقاد داشتند:« دولت آنطور که با کارهای روشنفکرانه برخورد میکند با کارهای دفاع مقدس و دینی برخورد نمی کند». الان دقیقا این مسئله برای ما اتفاق افتاده است، در واقعیت گروه ما بدون هیچ پشتیبانی و با سرمایه شخصی کار خود را پیش می برد، به هرحال امیدواریم که در دولت تدبیر و امید به جوانان علاقمند به عرصه تئاتر دفاع مقدس و مذهبی بیش از پیش توجه کند.

آیا هم اکنون در حال فعالیت هستید؟ پروژه جدیدی را در دست ساخت دارید؟

بله، در حال حاضر کارهای تدوین جهت تله فیلم جدید خود را در دست کار دارم و امیدوارم در این عرصه نیز بتوانم خدمات شایانی را انجام دهم.

گفتنی است آثار وی در عرصه تئاتر: کریم آرتیست می شود، حریم، صبح، روز اول، خوابهای شوم، زینب سلام ا… علیها، تقاص، مدینه، پنجره در پنجره، چرا اعتیاد؟، کابوس خون و …

و آثار وی در حوزه فیلم شناسی: بین خودمون بمونه، قابیل، سفر بخیر برادر، سرزمین کهن، پارک، همین فقط همین، پول بی غیرت، زم هریر، چند کیلومتر تا بهشت «بیژن میرباقری» و … «گریم شیلا نباتی» و بخشی از کارهای انجام شده توسط ایشان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *